Rachunki wystawiane przez firmy świadczące nam usługi są coraz droższe. Nie tylko dlatego, że rosną ceny usług, ale również dlatego, iż świadczeniodawcy żądają opłat dodatkowych.
Z możliwości regulowania rachunków w kasach przedsiębiorstw korzystają głównie emeryci i renciści. Ci, którzy dostają niskie renty i emerytury liczą się bowiem z każdą wydaną złotówką. Więc nie odmawiają sobie podróży nawet na drugi koniec miasta, by miesięcznie zaoszczędzić kilka czy kilkanaście złotych. Zwłaszcza, iż we Włocławku emeryci powyżej 65 roku życia nie płacą za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej.
Prąd z opłatą
Do niedawna klienci Zakładu Energetycznego we Włocławku, którzy regulowali rachunki przy Duninowskiej byli zwolnieni z opłat. Z tej możliwości korzystało wielu emerytów i rencistów, wśród nich nasz Czytelnik, wlocławianin Jan Pawlak. Ostatnio jednak firma "Energa", dostawca energii elektrycznej, wprowadziła dodatkową opłatę, z czym wielu Czytelników nie może się pogodzić. - To niecała złotówka, ale dla niejednej kieszeni ważny wydatek - mówi Jan Pawlak.
Dlaczego dostawca energii zdecydował się na takie rozwiązanie? - Liczymy koszty - odpowiada krótko Lidia Zuba, rzecznik prasowy oddziału toruńskiego "Energi-Operatora".
Jak się dowiedzieliśmy, do tej pory "Energa" brała na siebie koszty manipulacyjne związane z obsługą finansową klientów. Od 1 września, podobnie jak inne firmy sprzedające w Polsce prąd, zdecydowała się na przekazanie obsługi rachunków klientów wyspecjalizowanej firmie. - My chcemy się skoncentrować głównie na produkcji - wyjaśnia Lidia Zuba.
Firma, której "Energa" zleciła obsługę rachunków wprowadziła opłatę w wysokości 99 groszy. - Taką samą opłatę wnoszą klienci dokonujący opłat w supermarketach poprzez sieć "Via" - dodaje pani rzecznik.
Na stacjach benzynowych
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, rachunki za prąd będzie można niedługo regulować także na stacjach benzynowych oraz w większych sklepach czynnych całą dobę. Niestety, za te rachunki trzeba będzie także zapłacić dodatkowo.
A jak uniknąć tych opłat? Przede wszystkim opłacając rachunki przez internet. - W ten sposób reguluje należności największa grupa klientów - dodaje Lidia Zuba. - Te bowiem albo nie są obarczone żadną opłatą dodatkową, albo niewielką, na przykład wynoszącą 50 groszy.
Nie wszyscy zdzierają
Na szczęście, nie wszystkie firmy, które świadczą usługi mieszkańcom Włocławka pobierają dodatkowe pieniądze przy regulowaniu rachunków . Na przykład nie ma takiej praktyki we włocławskim Zakładzie Gazowniczym. Tu tylko płaci się tyle, ile gazownia wyliczyła. Podobnie jest przy regulowaniu rachunków w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Także w kasie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej "Saniko" nie zapłacimy żadnej prowizji.
