Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energooszczędne budowanie, czyli pora przygotować się na zmiany

Warsaw Build
Energooszczędne budowanie, czyli pora przygotować się na zmiany Metody energooszczędnego projektowania muszą spełnić przy weryfikacji odpowiednie warunki
Energooszczędne budowanie, czyli pora przygotować się na zmiany Metody energooszczędnego projektowania muszą spełnić przy weryfikacji odpowiednie warunki Warsaw Build
Na ponad 281 mln złotych dofinansowania w ciągu najbliższych 3 lat mogą liczyć osoby, które zainwestują w energooszczędne domy lub mieszkania. Czy czeka nas boom na rynku „zielonego” budownictwa?

Szanse na uzyskanie wsparcia finansowego z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) są duże, o ile projekt spełnia określone wymagania, a właściciela nieruchomości nie odstraszą obowiązujące procedury. Część z nich została uproszczona z początkiem 2016 roku.

Jak dotąd, w latach 2014-2015, wykonano jedynie 13,2 proc. planu, czyli ok. 2,5 mln zł z zakładanych 18,955 mln. Lata 2016-2018 przewidują wykorzystanie dalszych 281 milionów zł przeznaczonych na wsparcie inwestycji w energooszczędne i pasywne domy oraz mieszkania. Szacuje się, że do końca trwania programu w 2022 roku dofinansowanie może uzyskać nawet 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań wielorodzinnych. 

Dofinansowanie energooszczędnego i pasywnego budownictwa w Polsce jest jednym z najważniejszych narzędzi unijnej polityki ekologicznej. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2010 r. zakłada, że do 2021 roku wszystkie nowe budynki mają się charakteryzować niemal zerowym zużyciem energii. Aby tak było, konieczna jest nie tylko zmiana mentalności, ale także dotychczasowych standardów architektonicznych oraz parametrów materiałów budowlanych. 

Szacuje się, że koszt budowy średniej wielkości domu energooszczędnego może być wyższy o ok. 60 tys. złotych. Jednak w takim domu roczne zapotrzebowanie na energię jest 3- lub 4-krotnie (a w budynkach pasywnych nawet 8-krotnie) mniejsze niż w budynku tradycyjnym, co przełoży się na niższe koszty eksploatacyjne. Wsparcie z NFOŚiGW, a także dofinansowania samorządowe (np. do pomp ciepła) mogą w znacznym stopniu zrekompensować nakłady na ten cel. Dopłaty można spożytkować na pokrycie kosztów budowy domu, ale także na zakup gotowego budynku wolnostojącego czy lokalu mieszkalnego. Środki przeznaczyć można także na sfinansowanie projektu budowlanego i jego weryfikację, zakup i montaż elementów konstrukcyjnych budynku a także układów wentylacji z odzyskiem ciepła, instalacji ogrzewania oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej. To wszystko sprawia, że budowa domu energooszczędnego powinna się zwrócić w ciągu kilku lat. Dodatkowo, wartość takiego budynku jest istotnie wyższa, niż domu, w którym zastosowano tradycyjne systemy i materiały.  

Aby zachęcić potencjalnych inwestorów, NFOŚiGW zdecydował o złagodzeniu podejścia do warunków technicznych, które należy spełnić podczas ubiegania się o dofinansowanie w programie „Poprawa efektywności energetycznej". Wprowadzono uproszczenia proceduralne, np. wyeliminowano konieczność przedstawiania przez beneficjenta w dokumentacji: projektu budowlanego oraz świadectwa charakterystyki energetycznej. Przeprowadzenie weryfikacji projektu budowlanego w procesie ubiegania się o dotację nie jest już obligatoryjne. Część  wymogów związanych z programem i przekształcono w zalecenia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska