https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Etnograficzny remanent" Andrzeja Wajdy we Włocławku

Andrzej Wajda
Andrzej Wajda
Wystawę "Andrzej Wajda. Etnograficzny remanent" można oglądać we włocławskim Muzeum Etnograficznym. Wystawa prezentuje rysunki i odręczne notatki reżysera dokumentujące pracę filmową oraz rekwizyty filmowe.

Ekspozycja ukazuje mało znane oblicze wybitnego reżysera polskiego i światowego kina, którego etnograficzne zainteresowania i fascynacje z czasów młodości bez wątpienia wywarły ogromny wpływ na sposób postrzegania rzeczywistości i przedstawiania jej językiem kina. Wystawa prezentuje rysunki, odręczne notatki reżysera dokumentujące pracę filmową oraz rekwizyty filmowe. Interesujące w tym zakresie są zwłaszcza materiały związane z realizacja filmu "Wesele", także oryginalne stroje krakowskie zgromadzone w tym czasie. Zainteresowania reżysera sztuką ludową zaowocowały filmami dokumentalnymi, które towarzyszą wystawie. Film "Ceramika iłżecka" z 1951 roku opowiada o ginących ludowych garncarzach, natomiast film "Zaproszenie do wnętrza" z 1978 roku, poświęcony kolekcji polskiej sztuki ludowej Ludwiga Zimmerera, odkrywa wybitne wewnętrzne światy artystów, pośród których jest także Stanisław Zagajewski z Włocławka. Na wystawie zgromadzono sporą kolekcję wyrobów ceramicznych z Iłży, o ciekawych figuralnych formach. Jest też ulepiona własnoręcznie przez Andrzeja Wajdę w glinie mała figurka konika.

Ekspozycja, poprzez różnorodność zgromadzonych zabytków, od odręcznych zapisków i szkiców reżysera, po obiekty kultury materialnej i sztuki, którymi się fascynował reżyser, pokazuje jego niezwykłą wrażliwość i ciekawość świata, pozwalającą lepiej zrozumieć filmowe dzieło laureata honorowego Oskara. Ekspozycja potrwa do 13 czerwca.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska