EuroBasket 2022. Polska - Izrael 85:76. Biało-Czerwoni blisko wyjścia z grupy!

Filip Bares
Filip Bares
Mateusz Ponitka i reprezentacja Polski są blisko wyjścia z grupy na EuroBaskecie 2022. PAP
EUROBASKET 2022. W poniedziałek reprezentacja Polski odniosła swoje drugie zwycięstwo na tegorocznych mistrzostwach Europy. Po trudnej batalii Biało-Czerwoni ograli Izrael 85:76 i są blisko awansu do kolejnej fazy turnieju. Kluczem do sukcesu była nasza defensywa i świetna gra w ofensywie wyjściowego składu - w szczególności A.J. Slaughtera, który zdobył 24 punkty. Do awansu do finałowej szesnastki turnieju brakuje nam już tylko jednego zwycięstwa w dwóch meczach przeciwko Holandii i mocarnej Serbii.

Od początku bardzo aktywny był Aleksander Balcerowski. Nasz center najpierw obsłużył świetnym podaniem Aarona Cela, który zdobył pierwsze punkty w meczu, a następnie sam dwukrotnie wykończył akcje. W pomeczowym wywiadzie przyznał, że dobry start był istotny. Dobrze grał także Michał Sokołowski, który w pierwszej kwarcie trafił dwukrotnie zza łuku. Trójka Nimroda Leviego dała Izraelczykom prowadzenie 10:9 - ostatnie w tym spotkaniu. Następnie podopieczni Igora Milicicia zaliczyli serię 12:3, a ostatecznie wygrali pierwsze 10 minut 23:16.

W II kwarcie Biało-Czerwoni kontynuowali swoją świetną grę w defensywie i pozwolili rywalom na zdobycie tylko punktu więcej niż w I odsłonie. Drugi garnitur kadry nie mógł się jednak wstrzelić w to spotkanie i Izraelczycy wygrali tą partię jednym "oczkiem". Na przerwę schodziliśmy prowadząc 39:33.

W III kwarcie "odpalił" A.J. Slaughter. Amerykanin z polskim obywatelstwem trafił trzy trójki, w tym jednego "stepbacka", rozdał cztery asysty i raz przechwycił podanie rywali. Izraelczycy poprawili swoją skuteczność, ale polska defensywa wciąż sprawiała duże problemy Deniemu Avdiiji. Gracz Washington Wizards nie trafił ani jednego rzutu przez pierwsze 30 minut meczu. Na plecach naszego rozgrywającego Polacy objęli 12-punktowe prowadzenie na 10 minut przed końcem.

W IV kwarcie Polacy stracili na chwilę koncentrację i pozwolili rywalom na zmniejszenie strat do pięciu punktów (70:65). Comeback Izraela zatrzymał Olek Balcerowski, który z syreną 24 sekund trafił fantastyczną i ekwilibrystyczną trójkę.

- Trochę szczęścia, trochę techniki - śmiał się po meczu Balcerowski.

Izraelczycy nie byli już w stanie nam zagrozić. Avdija zdobył w całym spotkaniu tylko trzy punkty, a w końcówce uszkodził sobie dłoń, uderzając w bandy z frustracji. Polska ostatecznie wygrała 85:76.

- Wiedzieliśmy jakie błędy popełniliśmy z Finlandią. Tym razem to my chcieliśmy narzucić swoje tempo i zaskoczyć rywali. To się udało i obroniliśmy prowadzenia do końca meczu - ocenił Balcerowski.

Najlepiej wśród Biało-Czerwonych wypadł A.J. Slaughter. Jego ofensywna eksplozja w III kwarcie pozwoliła nam stworzyć dwucyfrowe prowadzenie, którego już nie oddaliśmy do końca meczu. Slaughter skończył z 24 "oczkami" i 5 asystami. Świetnie zagrał też Aleksander Balcerowski, który dołożył 17 punktów, ale tylko dwie zbiórki. Blisko triple-double był kapitan zespołu. Mateusz Ponitka zakończył spotkanie z linijką 11/9/7/. Do pierwszej piątki wskoczył Aaron Cel i odpłacił się Miliciciowi - zdobył 13 punktów, 3 zbiórki i 4 asysty.

Zwycięstwo nad Izraelem bardzo przybliża nas do awansu. Nie tylko mamy taki sam bilans jak oni (2 zwycięstwa, 1 porażka), ale i mamy lepszy wynik meczów bezpośrednich. Kolejny mecz zespół Igora Milicica zagra już jutro. O tej samej porze (14:00) Biało-Czerwoni zmierzą się z reprezentacją Holandii. W przypadku zwycięstwa awans do kolejnej fazy turnieju będzie pewny.