Zobacz wideo: Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami:
Jakie wymagania do pracy w Kosmosie?
Jednak, jak podaje www.rmf24.pl, to nie jest praca dla każdego. Trzeba znać dobrze angielski i mieć wykształcenie wyższe, najlepiej matematyczne, informatyczne lub inżynierskie plus kilka lat doświadczenia zawodowego. Ale też nie więcej niż 37 lat. Będą też wymagania dotyczące stanu zdrowia oraz wzrostu: minimum 153 cm, maksimum 190 cm.
Polecamy także: Astronauta przyjechał w rodzinne strony
Cytowany przez RMF24 Ruediger Seine, odpowiedzialny za szkolenia z ESA podkreśla, że u kandydatów na astronautów bardzo ważna jest zdolność koncentracji w stresujących warunkach, a ponadto doskonałe zdolności i komunikacyjne, sympatia do ludzi, obok ciekawości świata.
Zgłaszać się mogą również Polacy, m.in. kobiety. Do ponad dwudziestoosobowej docelowej grupy ma bowiem trafić ich możliwie dużo.
Radio przypomina, że gdy podobny nabór prowadziła NASA - przyjęto dwanaście tysięcy ludzi, a ostatecznie wybrano kilka osób.
Polecamy także: Stephen Robinson - amerykanski astronauta z wizyta w Toruniu
Nabór rusza ostatniego dnia marca. Pełny proces rekrutacji potrwać ma półtora roku.
Ile można zarobić w Kosmosie?
Astronauta nie może liczyć na kosmiczne uposażenie, ale nie powinien narzekać na pensję. Początkujący będzie zaszeregowany w grupie płacowej A2, a to oznacza, że miesięcznie zarobi około 5 tysięcy euro. Po kompletnym szkoleniu uzyska w Agencji stopień Doświadczonego Profesjonalisty i wskoczy na poziom A3, gdzie może liczyć na prawie 7 tysięcy euro. Po pierwszym locie awansuje na poziom Eksperta z uposażeniem sięgającym 8 tysięcy euro, czyli 35 tysięcy złotych.
