W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Jest to już trzydziesta pierwsza edycja tego wydarzenia. Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny i święto zabytków. Celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. Co roku we wrześniu udostępniane są bezpłatnie do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, organizowane wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące.
Od 2015 roku koordynacją EDD w województwie kujawsko-pomorskim zajmuje się zespół projektowy działający przy pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, marszałkowskiej instytucji kultury.
- Nasze tradycje, obrzędy, kulinaria, pieśni, muzyka i stroje ludowe są bardzo ważnymi elementami tożsamości. Województwo kujawsko-pomorskie ma to szczęście, że składa się na nie kilka krain historycznych i etnograficznych. Dzięki temu region cechuje się bogactwem różnych tradycji – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Koncert organowy w Zamartem
Ciekawe wydarzenie KPCK organizuje w niedzielę, 10 września, w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Zamartem w gminie Kamień Krajeńskim. Będzie nim bowiem koncert organowy na zabytkowym instrumencie.
- Wydarzenie stanowić będzie wyjątkową prezentację instrumentu, który odzyskał kształt i dźwięk sprzed blisko 250 lat. Zapraszamy na koncert poprzedzony wprowadzeniem przywołującym dzieje kościoła oo. Bernardynów i jego wystroju oraz zapoznanie się z plenerową wystawą na przykościelnym placu, odsłaniającą kulisy pięcioletnich zmagań nad doprowadzeniem rokokowego instrumentu do pierwotnej świetności - zapowiadają organizatorzy.
Jak podkreśla KPCK podczas koncertu w wykonaniu organistki Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy wybrzmi repertuar grany w czasach zbudowania instrumentu, odzwierciedlający skalę siedemnastogłosowych organów, od subtelnych tonów po gromkie akordy, a także słyszalne w tle dźwięki dzwonków i bębnów. Msza św. odpustowa odbędzie się o godz. 12.00, z kolei sam koncert rozpocznie się o godzinie 14.
Zobacz też: Dożynki Powiatowo-Gminne 2023 w Zamartem. Święto plonów rolników z powiatu sępoleńskiego
Świątynia w Zamartem wzniesiona w latach 1766– 1772, do czasu poświęcenia w 1780 roku, zyskała jednorodny rokokowy wystrój. Tworzy go efektowna polichromia o bogatym programie ikonograficznym, ołtarze, ambona, konfesjonały, ławki, a także organy.
Właśnie organy ujęte w trójwieżowy prospekt z bocznym kontuarem są niebywale cennym zabytkiem i to w skali kraju. Zbudował je dla kościoła w Zamartem w 1774 roku organmistrz Christianus Olszynski z Kamienia Krajeńskiego. Stworzenie organów wymagało ogromnej wiedzy i umiejętności wypracowanych i przekazywanych przez rzemieślników na przestrzeni dziejów. Te same umiejętności, będące doskonałym przykładem kontynuowanego od pokoleń żywego dziedzictwa, pozwoliły na przeprowadzenie w latach 2018–2023 prac renowacyjnych.
Program Dni Dziedzictwa w gminie Sępólno Krajeńskie
Jak co roku, Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, bierze udział cyklicznym wydarzeniu, jakim są Europejskie Dni Dziedzictwa. Całość zainauguruje wystawa rękodzieła, staroci i warsztaty kulinarne, które odbędą się 9 września o godz. 15.00 w świetlicy w Skarpie. Godzinę później, w świetlicy w Radońsku, wystąpi kapela „Leśna Cytra”.
- Zaprosimy państwa między innymi na "Biesiadę po Lutowsku", warsztaty kulinarne "Barwy i smaki regionu", spotkanie z baśniami oraz legendami z babcinej biblioteczki, wystawę fotograficzną ukazującą pokoleniowe różnice między żniwami kiedyś a dziś, czy koncert kapeli ludowej "Leśna Cytra" – zapowiada Michał Pick z CKiS w Sępólnie Krajeńskim.
9.09.2023, godz. 15:00 - Świetlica wiejska w Skarpie
„Z kredensu babci...” – warsztaty z rękodzieła i warsztaty kulinarne, wystawa staroci.
9.09.2023, godz. 16:00 - Świetlica wiejska w Radońsku
„Dźwięki Dziedzictwa”- Wielopokoleniowe Melodie i Przyśpiewki - Kapela "Leśna cytra"
15.09.2023, godz. 15:00 - Świetlica wiejska w Kawlach
„Barwy i smaki regionu” - warsztaty kulinarne.
15.09.2023, godz. 16:00 - Świetlica wiejska w Teklanowie
„Stare, zakurzone ale niezapomniane”- Baśnie i legendy z babcinej biblioteczki.
16.09.2023, godz. 16:00 - Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie
Biesiada po Lutowsku – „Ze śpiewem i tańcem przez pokolenia”
16.09.2023, godz. 17:00 - Świetlica wiejska w Wałdówku
„Żniwa pradziada kontra nasze” - Filmowa etiuda oraz wystawa fotograficzna.
17.09.2023, godz. 14:30 - Świetlica wiejska w Wysokiej Krajeńskiej
„Ręcznych robótek czar- Sztuka wyplatania marzeń”- Tradycje pokoleniowe.
17.09.2023, godz. 16:00 - Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie
„Połączeni piosenką- Czas jak rzeka” - Koncert Krzysztofa Filasińskiego.
