Sprawa dotyczy dziesiątków milionów użytkowników aplikacji w portalu społecznościowych, w tym także osób, które zdecydowały się na najbardziej restrykcyjne ustawienia prywatności.
- To wbrew regulaminowi Facebooka. Tym samym wraca pytanie o zdolność serwisu do bezpiecznego przechowywania identyfikowalnych informacji o aktywności jego użytkowników - czytamy w artykule.
Śledztwo gazety wykazało, że ID z Facebooka, czyli numer przypisywany każdemu użytkownikowi, przekazują zewnętrznym firmom wszystkie z dziesięciu najpopularniejszych aplikacji, a trzy z nich (m.in. popularna gra FarmVille) przesyłają również dane o znajomych członków społeczności.
Przeczytaj też: Niebezpieczne aplikacje na Facebooku. Jak działają?
Jak twierdzi 'WSJ', takie dane otrzymuje co najmniej 25 firm zajmujących się reklamą i monitorowaniem internetu, z których wiele tworzy profile internautów poprzez śledzenie ich aktywności w sieci.
Rzecznik Facebook-a poinformował, że podejmowane są kroki mające na celu "radykalne ograniczenie" ujawniania osobistych informacji o użytkownikach. Serwis zamierza wprowadzić nową technologię, która ma zlikwidować opisany przez gazetę problem. Po tym jak dziennikarze 'WSJ' poinformowali o nim Facebooka, wiele aplikacji (większość z nich nie jest tworzonych przez sam portal) stało się niedostępnych, chociaż konkretny powód, dla którego tak się stało, nie jest oficjalnie podawany.
Udostępnij