MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fala może przynieść choroby. - Na razie jest bezpiecznie - zapewnia sanepid

Magdalena Stremplewska [email protected] tel. 56 61 99 913
fot. Andrzej Bartniak
- Nie mamy sygnałów o zagrożeniu sanitarno-epidemiologicznym w Kujawsko-Pomorskiem - uspokaja rzecznik wojewódzkiego sanepidu Stanisław Gazda.

Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij

- Ta powódź, choć dotkliwa dla wielu mieszkańców naszego regionu, oszczędza nas pod względem sanitarnym - podkreśla Gazda. - Nie odnotowaliśmy do tej pory żadnych przypadków podtopień cmentarzy, studni czy innych miejsc newralgicznych z epidemiologicznego punktu widzenia. Ale sytuacja jest dynamiczna - dodaje.

Nie wiadomo, co jeszcze przyniesie fala
Rzecznik wojewódzkiego sa-nepidu dodaje, że wszystko zależy od tego, jak długo utrzyma się woda i co ewentualnie jeszcze przyniesie fala.

- W związku z powodzią zwiększyliśmy liczbę kontroli jakości wody w toruńskich wodociągach - dowiedzieliśmy się od Joanny Biowskiej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu. - Mieszkańcy mogą być jednak spokojni. Wszystko jest w porządku.

Zdaniem Biowskiej sytuacja sanitarna w grodzie Kopernika jest dobra.

- Nie mamy żadnych informacji świadczących o zagrożeniu zdrowia mieszkańców - zaznacza Biowska. - Oczywiście, zachęcamy do regularnego szczepienia przeciwko tężcowi, ale w tej chwili nie ma powodu, by szczególnie zalecać taką procedurę. Przy zachowaniu zasad higieny, ryzyko zakażeń jest niewielkie. Poza tym, poziom wody już opada i mamy nadzieję, że najgorsze za nami.

Tymczasem specjaliści przestrzegają przed jedzeniem produktów pozostawionych w zalanych miejscach i przypominają, że wodę do picia, płukania owoców i warzyw oraz mycia zębów należy zawsze gotować. W przypadku pojawieniu się biegunki, mdłości, bólu brzucha i innych objawów zatrucia pokarmowego trzeba bezzwłocznie udać się do lekarza.

Nie grzebmy zwierzyny
Stanisław Gazda ostrzega też przed próbami dezynfekowania studni domowymi sposobami lub grzebania utopionej zwierzyny na własną rękę: - W takich sytuacjach należy kontaktować się z powiatowymi oddziałami stacji i stosować się do zaleceń inspektorów.

Wśród powodzian rozprowadzane są ulotki dotyczące szczegółowych zasad postępowania z żywnością i wodą pitną, czyszczenia i odkażania podłóg, ścian, sprzętów i ujęć wodnych. Materiały informacyjne są dostępne też z na stronach internetowych sanepidu.

Sanepid za darmo rozdaje środki do dezynfekcji
W siedzibach toruńskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej przy ul. Kopernika 9 i Szosie Bydgoskiej 1 codziennie od godz. 7.30 do 18 można odebrać bezpłatne środki do dezynfekcji.

- Są one wydawane na podstawie dowodu osobistego osobom, które są zameldowane w zalanych rejonach - wyjaśnia Biow-ska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska