Wystawa linorytów Jeana Cocteau w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Zobacz wideo:
Dlaczego wyjątkowy? W 2022 roku "Jolka..." będzie obchodziła 40. urodziny. Taki sam jubileuszu pracy artystycznej będzie obchodził wokalista Felicjan Andrzejczak, który przed laty śpiewał w legendarnym zespole "Budka Suflera". Dlatego w surowych, pofabrycznych murach Cukrowni Żnin wokalista nagrywał wspólnie z zespołem i kwartetem Glam teledysk do utworu "Jolka, Jolka pamiętasz..."
W Żninie popłynęły z ust pana Felicjana słowa pamiętnego i lubianego przez wszystkich utworu, o tym jak na wezwanie tytułowej Jolki, podmiot liryczny, jechał całą noc, żebrząc o benzynę, a "silnik rzęził ostatkiem sił", o szczęściu pary młodych ludzi i finale jakim było ich rozstanie.
- Te działania to taki hołd, który chce złożyć kompozytorowi hymnu pokoleń Romualdowi Lipko, autorowi tekstu Markowi Dutkiewiczowi, fanom - ale też przede wszystkim - samej "Jolce" Od 40 lat - za każdym razem, gdy wykonuje ten utwór, wszyscy ze mną go śpiewają. To już 3 pokolenie. To właśnie "Jolce" zawdzięczam większość najwspanialszych muzycznych chwil w moim życiu. Mam nadzieję, że teledysk - będzie prezentem urodzinowym, ale nie tylko. Liczę, że kolejne pokolenie będą go słuchać i śpiewać. To trochę tak jakby zapewnić nieskończoność temu co kocham przy świadomości, że ja wieczny nie będę - powiedział Felicjan Andrzejczak.
Premiera teledysku do "Jolki..." nagrywanego w danej fabryce cukru w Żninie ma odbyć się w połowie grudnia tego roku. To będzie zapowiedź jubileuszowego koncertu Felicjana Andrzejczaka z zespołem oraz w towarzystwie kwartetu smyczkowego, który zapowiadany jest na 2022 roku. Latem ma ukazać się płyta cd oraz dvd z nagraniem tego wydarzenia.
Utwór "Jolka, Jolka pamiętasz..." to niekwestionowany hymn pokoleń. Do tej pory miał jeden - nagrany w Poznaniu latach 80. XX wieku - teledysk.
Felicjan Andrzejczak, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów męskich w Polsce. Urodził się w 1948 roku. Pod koniec lat 70. dostał wyróżnienie na festiwalu prapremier w Opolu. W latach 1982 - 1983 śpiewał w Budce Suflera. Po odejściu z zespołu zastąpił go Krzysztof Cugowski. Jednak pan Felicjan, pomimo rozpoczęcia solowej kariery, na krótko wracał do Budki Suflera. Do tej pory nagrał 20 płyt.
