https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ferie zimowe w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczęte. Policja rusza z wielką akcją - to będą teraz kontrolować

Marek Weckwerth
Na stoku narciarskim trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Warto wyposażyć się w certyfikowany kask. Taki obowiązek ciąży na dzieciach i młodzieży do ukończenia 16. roku życia
Na stoku narciarskim trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Warto wyposażyć się w certyfikowany kask. Taki obowiązek ciąży na dzieciach i młodzieży do ukończenia 16. roku życia Fot. Marek Weckwerth/ Archiwum
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest najważniejsze, zwłaszcza w czasie właśnie rozpoczynających się zimowych ferii, gdy poczucie wolności może skłaniać niektórych z nich do ryzykownych zachowań.

W województwie kujawsko-pomorskim przerwa w nauce potrwa od 20 stycznia do 2 lutego.

- Opady śniegu w regionie mogą pojawić się dopiero w następny weekend, kiedy na obrzeżach panującego właśnie wyżu ma się pojawić układ niżowy. Na styku chłodnego powietrza z północy i ciepłego z południa powstaną warunki tworzenia się opadów. Śnieg będzie głównie padał na południu i w centrum kraju, ale jest duża szansa, że opady nie ominą także naszego regionu – prognozuje bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.

Od wspomnianego weekendu, czyli 25-26 stycznia, temperatura w ciągu dnia ma się utrzymywać na poziomie 0-1 stopnia Celsjusza, nocami spadać do minus 2-3 poniżej zera. To zaś może sprawić, że śnieg będzie się utrzymywał.

Tymczasem podczas specjalnej konferencji, wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zadeklarowały przed wojewodą kujawsko-pomorskim Michałem Sztyblem pełną gotowość.

W ramach akcji "Bezpieczne Ferie" policja będzie prowadzić kontrole miejsc szczególnie niebezpiecznych. Do takich należy zaliczyć zamarznięte akweny, tradycyjne miejsca morsowania i tereny rekreacyjne.

Bezpieczeństwo na stoku

Funkcjonariusze już od pewnego czasu uczestniczą także w akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku", w ramach której prowadzą pogadanki edukacyjne w szkołach, przedszkolach. Będą je przeprowadzać również podczas półkolonii.

Co prawda śniegu w naszym regionie jeszcze nie ma, ale ten – według zapowiedzi ma spaść. Będzie więc szansa na uruchomienie stoków narciarskich w bydgoskim Myślęcinku, w Raciniewie k. Unisławia i w Fojutowie w Borach Tucholskich. Na razie najbliższa taka atrakcja działa na Kurzej Górze w Kurzętniku na ziemi lubawskiej (woj. warmińsko-mazurskie).

- I tu są bardzo dobre warunki do szusowania, co prawda poprawiane dzięki sztucznemu naśnieżaniu. Dziś jest o wiele więcej narciarzy i snowbordzistów niż wczoraj (rozmawialiśmy we czwartek – dop. autora). Działa też duże lodowisko i cała infrastruktura towarzysząca. Z tym, że tanio nie jest – relacjonuje nam prosto z tamtejszego stoku Dariusz Gross, dziennikarz Radia PiK, który narciarstwo uprawia rekreacyjnie od kilku lat.

Sporo dzieci i młodzieży wyjedzie w góry. Według ostatnich badań opinii publicznej na ferie wyjedzie co drugi Polak, zaś aż 71 proc. z polisą ubezpieczeniową (to dane Compensy). Dla porównania w 2024 roku ubezpieczonych było 64 proc., a w 2023 roku – 61.

To też może Cię zainteresować

Od siebie przypomnijmy, że do ukończenia 16. roku życia, osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, obowiązana jest używać kasku ochronnego i to konstrukcyjnie do tego przeznaczonego. Mówi o tym ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z 18 sierpnia 2011 r.

Nie holuj sanek!

Przepisy ruchu drogowego zabraniają holowania po drodze publicznej za pojazdami mechanicznymi sanek i innego sprzętu, na którym siedzą ludzie.

Grożą za to słone mandaty, ale nie to powinno robić wrażenie na tych, którym takie pomysły przychodzą do głowy, a fakt, że co roku dochodzi do groźnych wypadków – giną i odnoszą ciężkie rany dzieci i młodzież. Na drodze łatwo u uderzenie, zwłaszcza na zakręcie, o przydrożną latarnię, drzewo lub o zderzenie z nadjeżdżającym z przeciwka samochodem.

Skontrolują autokary

Ważną częścią akcji prewencyjnych w naszym regionie będzie akcja Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego pn. „Bezpieczny Autokar – Ferie 2025”. Kontrole rozpoczną się już w piątek 17 stycznia i potrwają do 3 marca. Inspektorzy, których wspomagać będą policjanci, jak co roku skupią się na weryfikacji stanu technicznego autokarów przewożących dzieci i młodzież.

Kontrole odbywać się będą na głównych szlakach komunikacyjnych regionu, ale także w miejscach wyjazdów. Rodzice dzieci i organizatorzy wypoczynku będą mogli sami sprawdzić dane techniczne autobusów w Centralnej Ewidencji Pojazdów na stronie internetowej WITD w Bydgoszczy: www.gov.pl/web/witd-bydgoszcz lub www.BezpiecznyAutobus.gov.pl

Kontrole autokarów można zgłaszać telefonicznie (52) 323 83 49 lub drogą elektroniczną [email protected]

Podkom. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy informuje, że Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc kontroli autobusów w całej Polsce. W naszym regionie jest ich 19. Przygotowały je komendy miejskie i powiatowe.

Inspekcja i policja uspokajają, że z roku na rok kontrole wykazują coraz mniej usterek pojazdów, a te stwierdzone są coraz mniejszej wagi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska