"Zgniły wyż" w Kujawsko-Pomorskiem
W nocy początkowo też będzie lekko na plusie, później niewielkie przymrozki.
- Przez najbliższe dwa tygodnie na Kujawach i Pomorzu dominować będzie pochmurna aura, z licznymi porannymi mgłami lub silnym zamgleniem. To typ pogody sprzyjający smogowi – przestrzega bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.
Taką aurę, tak zwany zgniły wyż, przynosi nam wysokie ciśnienie atmosferyczne, które utrzymywać się będzie powyżej 1020 hPa. Maksymalna wartość to 1032-1033 hPa.
Od wtorku 21 stycznia znów się ochłodzi i jest szansa na lokalne rozpogodzenia.
Może sypnąć śniegiem
W weekend 25-26 stycznia mogą pojawić się opady śniegu. Na obrzeżach wyżu ma pojawić się układ niżowy i na styku chłodnego powietrza z północy oraz ciepłego z południa powstaną warunki do tworzenia się opadów.
- Śnieg będzie padał głównie na południu i w centrum kraju, ale jest duża szansa, że nie ominie także naszego regionu. Gdyby ten scenariusz się sprawdził, to przynajmniej koniec ferii w naszym regionie będzie zimowy – daje nadzieję uczniom Bogdan Bąk.
W dzień temperatura będzie utrzymywać się w okolicach zera stopni, w nocy może spadać do minus trzech.
Dodajmy, że ferie zimowe 2025 Kujawsko-Pomorskiem trwają od 20 stycznia do 2 lutego. Na Pomorzu przerwę zimową w szkołach zaplanowaną od 17 lutego do 2 marca.
Do kwietnia ma być cieplej niż zwykle
A co czeka nas w kolejnych miesiącach? Z długoterminowej prognozy meteorologicznej temperatur i opadów wynika, że te będą w całej Polsce aż do kwietnia wyższe od wieloletnich norm. Za to maj ma być w normie.
To też może Cię zainteresować
Eksperymentalną, długoterminową prognozę temperatury i opadów do maja 2025 roku przygotował Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych IMGW-PIB.
W lutym w całej Polsce (zatem także na Kujawach i Pomorzu) zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych będą prawdopodobnie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. W Toruniu i Bydgoszczy średnia wieloletnia temperatur w lutym wynosi – 1,3 do 2,1 stopni Celsjusza. Średnia opadów wynosi 21,0 do 34,1 mm.
W marcu wyższa od średniej ma być w całym kraju temperatura, natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. W centrum naszego regionu średnia marcowa temperatur wynosi 3.0 – 4,2 stopni Celsjusza (ma być wyższa), zaś średnia opadów 27,3 – 42.8 (ma być w normie).
Kwiecień 2025 roku ma przynieść wyższe wartości temperatury i opadów w całej Polsce. W Toruniu i Bydgoszczy średnia temperatur to 8,1 – 9.1, opadów 19,5 – 35,2 mm.
Tylko maj, który jest ostatnim miesiącem w długoterminowej prognozie, ma być pod względem temperatury i opadów taki jak przewiduje wieloletnia norma z lat 1991-2020. W naszym regionie średnia temperatury oscyluje wokół 13,0 – 14,2 stopni, opadów 42,1- 54,8 mm.
* Prognozowana temperatura odnosi się do średniej z całego miesiąca - do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowane opady odnoszą się do sumy ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).
