Festiwal Królowej Polskich Rzek zacznie się w sierpniu

  Festiwal Królowej Polskich Rzek zacznie się w sierpniu

  Joanna Maciejewska

  Gazeta Pomorska

  Festiwal Królowej Polskich Rzek zacznie się w sierpniu

  Festiwal Królowej Polskich Rzek zacznie się w sierpniu ©Grzegorz Olkowski

  Tradycja, przygoda, zabawa, koncerty, pokaz rzemiosła i bogactwa smaków - to tylko niektóre atrakcje zaplanowane na Festiwal Wisły.
  Festiwal Królowej Polskich Rzek zacznie się w sierpniu

  Festiwal Królowej Polskich Rzek zacznie się w sierpniu ©Grzegorz Olkowski

  - Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Nigdy nie można było w takiej ilości zobaczyć tylu różnych jednostek pływających. Będziemy m.in. świadkami bicia rekordu prędkości na najszybszej łodzi wikińskiej na świecie, będą warsztaty dłubankowe, a uczestnicy będą mogli posmakować tradycyjnych wyrobów kuchni nadwiślańskiej i poznać bliżej kulturę regionów, które przez wieki kształtowały się nad Wisłą – zapowiada dyrektor Festiwalu Wisły Marcin Karasiński.


  Na czterodniową imprezę, która rozpocznie się 12 sierpnia, złoży się kilkadziesiąt wydarzeń, które będą odbywały się w Toruniu, Nieszawie, Włocławku i Ciechocinku - miastach, przez które przepływa jeden z najbardziej malowniczych odcinków Wisły, między 675 a 735 kilometrem rzeki. Odcinek ten ma strategiczny charakter, m.in. w związku z planami budowy kolejnej zapory na Wiśle, która może zadecydować o dalszym losie rzeki.

  Wczoraj, podczas konferencji prasowej na pływającym domu, zacumowanym przy toruńskiej Przystani, na Festiwal Wisły zaprosili mieszkańców i turystów gospodarze Włocławka, Torunia i Ciechocinka oraz organizatorzy Festiwalu, czyli Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna.

  - Trwa wyjątkowy Rok Rzeki Wisły, który przypomina nam o znaczeniu tej pięknej i ciekawej rzeki, a jeszcze więcej będziemy o niej mówić podczas festiwalu, który od Włocławka, przez Ciechocinek do Torunia dotrze w połowie sierpnia. Wisła to miejsce szczególne, wyjątkowe, które sprzyja organizacji takich wydarzeń. Mam nadzieję, że ten pierwszy Festiwal, który organizujemy wspólnie, jeszcze bardziej nas zbliży i będzie dobrym początkiem dla kolejnych, corocznych edycji – oby tak się stało! – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

  Festiwal będzie okazją do spotkań z rzeką, tradycją nadrzeczną i pasjonatami rekonstruowania jednostek takich jak szkuty, galary i baty, którymi dawniej spławiano towary.

  Festiwal Wisły rozpocznie się w sobotę 12 sierpnia we Włocławku, natomiast w Toruniu zawita w poniedziałek 14 sierpnia. Impreza w naszym mieście będzie trwała dwa dni. Złożą się na nią między innymi: regaty żeglarskie, jarmark tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich i targi kulinarne „Nadwiślańskie smaki”.

  Przeczytaj także: Morderstwo w Świeciu. Dziadek zapowiada walkę o wnuczkę

  Wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego odbędzie się parada statków i łodzi, które można będzie zwiedzić, zapoznać się z ich historią, konstrukcją i zastosowaniem. Przygotowano także rejsy dla uczestników festiwalu.

  Nie zabraknie także sportowych rywalizacji - oprócz wspomnianych już regat żeglarskich, odbędą się także regaty dłubanek wykonanych samodzielnie przez uczestników warsztatów towarzyszących Festiwalowi. Każdy dobry pływak będzie miał również okazję, pod okiem ratowników WOPR, w bezpieczny sposób zmierzyć się z Wisłą podczas akcji „Przepłyń Wisłę”.

  Na festiwalowej scenie przy Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu zaplanowano także Przegląd Piosenki Żeglarskiej „Szkuta”.
  W toruńskiej części programu znalazły się również trzy imprezy towarzyszące: pokaz połowu ryb tradycyjną siecią pławną oraz „Jesiotr pieczony na ognisku”, „Łosoś wędzony po flisacku” - pokazy połączone z degustacją.

  Uroczyste zakończenie Festiwalu Wisły będzie miało miejsce w Toruniu, we wtorek 15 sierpnia o godz. 20.30. Po nim zaplanowano jeszcze widowisko światło-woda-dźwięk wieńczące Festiwal.

  - Zaczarowane barwy, nastrojowe dźwięki, kolorowe podświetlenia statków i łodzi pod żaglami, niezwykłe podświetlenie staromiejskiej architektury, czyli połączenie nowoczesnej formy artystycznej i technologii z historią i tradycją rzeczną. Show zakończy efektowny pokaz fajerwerków rozświetlających łodzie i statki na tle panoramy Torunia - informują organizatorzy.
  INFO Z POLSKI 27.07.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018