Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Rzemiosł w Grucznie

(aga)
W Gimnazjum w Grucznie odbyła się druga edycja Festiwalu Rzemiosł.

Festiwal Rzemiosł to finał projektu, który rozpoczął się w grudniu. Opracowały go dwie nauczycielki z Gimnazjum w Grucznie: Anna Sterling-Mróz i Hanna Lewandowska.

Najpierw młodzież podzieliła się na kilka grup zainteresowanych danym fachem, a potem uczestniczyła w warsztatach u mistrzów w dziedzinie, którą wybrali. - Wsparli nas rodzice, którzy dowozili młodzież na zajęcia, bo odbywały się one po lekcjach. Serdecznie im za to dziękujemy - podkreśla Hanna Lewandowska.

- Podziękowania należą się też wszystkim rzemieślnikom, którzy pomogli nam w realizacji tego projektu, bo zrobili to bezpłatnie. Kłaniamy się także szkołom ponadgimnazjalnym, które odtworzyły przed nami swoje progi - dodaje Anna Sterling-Mróz.

Mowa o Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, gdzie młodzież uczyła się fachów kucharza i ślusarza. Dołączyły też Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu, w którym odbyły się warsztaty kosmetyczne, a także Zespół Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy, obejmujący opieką grupę ciekawą zawodu elektronika.

Przedstawiciele wszystkich szkół uczestniczyli we wczorajszym Festiwalu Rzemiosł, podobnie jak rzemieślnicy: Dariusz Fryckowski z cukierni F&F w Łowinie; Ewelina Hein z kwiaciarni "Frezja" w Świe-ciu oraz Wioletta Maślewska z zakładu kosmetycznego "Matuss" również w Świeciu.

Zobacz też: Konkurs Cukierniczo-Piekarniczy 2015. Pomysły zamienili w lukier i masę! [zdjęcia]
- To były ciekawe zajęcia - uważa Dawid Trochowski, uczeń z Gruczna. - Nie wiedziałem, że praca cukiernika jest taka ciężka. Od nachylania się nad ciastem mocno bolą plecy. Nie każdy może być cukiernikiem, to nie jest na przykład praca dla kogoś, kto ma astmę albo alergię.

Przeciwwskazania do wykonywania poznanych rzemiosł zajęły sporo miejsca w prezentacjach uczniów. - Żeby klientce było wygodnie, kosmetyczka musi przyjąć niewygodną pozycję, od tej pracy często boli ją kręgosłup - podkreślały dziewczęta z grupy kosmetycznej. - To zajęcie dla cierpliwych i umiejących dochować tajemnicy.
- Kucharz nie może mieć płaskostopia i chorób skóry - dodał Oskar Bartczak.
- Taki był cel: żeby gimnazjaliści zastanowili się nad zawodową przyszłością, czemu sprzyja poznanie predyspozycji i przeciwwskazań do wykonywania danego fachu - dodaje Anna Sterling-Mróz.

W Festiwalu Rzemiosł uczestniczyli również gimnazjaliści z Korytowa i Zbrachlina.

Ostatnią odsłoną tegorocznej, drugiej edycji projektu będą zajęcia z brafitterkami, czyli specjalistkami od szycia biustonoszy, które odbędą się w czwartek 12 lutego o godz. 18 w stołówce Szkoły Podstawowej w Grucznie. Panie obiecują indywidualne porady, będą dobierać i sprzedawać staniki, które szyją.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska