W 2003 roku, latem, pierwszy festyn cysterski zorganizowano na skwerze Króla Jagiełły, gdzie pomnik i dąb... Na inscenizację bitwy zaproszono później, w październiku - na teren, gdzie dziś jest tzw. boisko zapasowe. Potem zaczęto łączyć obie imprezy i ostatecznie przeniesiono na tzw. błonia tuszyńskie. Miejsca komunalnego w Tuszynach pod dostatkiem, choć kurczy się, bo przybywa działek budowlanych.
- Przenosimy festyn cysterski i inscenizację bitwy pod Koronowem na tereny dawnych ogrodów cysterskich - mówi burmistrz Patryk Mikołajewski.
Czyli historia obu imprez zatoczyła koło. Bo w tych właśnie zakątkach Koronowa wszystko się zaczęło. Inicjatorami festynów cysterskich i inscenizacji bitwy pod Koronowem byli: Grzegorz Myk, Włodzimierz Domek i grono miłośników Koronowa.
Przenosimy festyn cysterski i inscenizację bitwy pod Koronowem na tereny dawnych ogrodów cysterskich
Burmistrz Mikołajewski oprowadził mnie po miejscach, gdzie staną stoiska, stacjonować będzie rycerstwo, a tu, na boisku, które od strony Grabiny kończy się naturalnym amfiteatrem dla widowni, rozegra się bitwa.
Więcej wiadomości z Koronowa i okolic na www.pomorska.pl/koronowo
Miejsca na to jest dość, ponoć nawet więcej niż na błoniach tuszyńskich, które w upały stają się patelnią. A tu, mówi burmistrz, od 16 cień daje Grabina.
Jeden tylko mankament: gdzie swe auta postawią przyjezdni? - W mieście - mówi burmistrz. - Naprawimy mostek i mieszkańcy bloków będą mieli blisko... Ponawiam pytanie: A turyści gdzie postawią auta? Kilometr od ul. Klasztornej? Do tematu wrócimy.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?
