Inscenizacja słynnej bitwy z Krzyżakami pod Koronowem została w tym roku odwołana z powodu niesprzyjającej aury. Nie zniechęca to jednak poszukiwaczy skarbów do szukania w miejscu potyczki pamiątek po starciu rycerzy polskich i krzyżackich. Kilka dni temu rozpoczęły się zapisy na kolejny, trzeci już Ogólnopolski Zlot Poszukiwaczy Bitwy pod Koronowem.
Pasjonaci z Polski i Europy
Na pierwszy zlot detektorystów przyjechało do niewielkiego Wilcza pod Koronowem ponad 170 osób. Rok temu, w drugim zlocie, wzięło udział już blisko 500 poszukiwaczy skarbów. W tym organizatorzy spodziewają się jeszcze większej liczby gości. Dlaczego? Bo impreza ma coraz większy zasięg.
Jak dowiadujemy się – oprócz zlotu ogólnopolskiego odbędzie się w tym roku w Wilczu po raz pierwszy Europejski Zlot Poszukiwaczy Bitwy pod Koronowem. Zapisy chętnych już trwają. Lista uczestników wydarzenia zamknięta zostanie 15 sierpnia.
To Cię może również zainteresować
Pomysłodawcą i organizatorem zlotu jest Stowarzyszenie Historyczno- Archeologiczne „Bractwo” z siedzibą w Nowej Wsi Wielkiej, a także koronowski magistrat, partnerem - Towarzystwo Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo.
Dwa dni z historią
- Serdecznie zapraszamy całymi rodzinami. W tym roku oprócz kategorii open będzie też kategoria młodzieżowa. Przygotowujemy bardzo atrakcyjne nagrody takie jak detektory metali, plecaki, pointery i wiele innych. Oj będzie się działo w Wilczu – zachęca do przyjazdu Piotr Glimasiński, prezes Stowarzyszenie Historyczno- Archeologiczne „Bractwo”.
Tak jak w ubiegłych latach zlot potrwa dwa dni. Rozpocznie się w sobotę 17 sierpnia, a zakończy w niedzielę 18 sierpnia. Bazą wypadową pasjonatów historii jak w poprzednich latach będzie świetlica w Wilczu. O szczegółach wydarzenia chętnie opowiedzą zainteresowanym organizatorzy: Piotr Glimasiński – tel. 690-132-899 oraz Piotr Florek – tel. 601-657-900.
„Ta bitwa najbardziej upokorzyła i przytarła dumę Krzyżaków”. Tak o starciu rycerzy polskich z Krzyżakami pod Koronowem pisał w swoich kronikach Jan Długosz.
Długo nie było wiadomo, gdzie tak naprawdę rozegrała się bitwa. Najczęściej wskazywano Łąsko Wielkie. Po latach okazało się jednak, że Nowe Łącko to dawna nazwa Wilcza, a nie Łąska. Potwierdziły to badania terenu.
To tu Polacy rozgromili Krzyżaków
W 1995 r. archeolodzy orzekli, że bitwa z Krzyżakami zakończyła się jednak pod Wilczem. W 2010 r., z okazji 600-lecia bitwy, w centrum tej wsi, przy Bożej Męce, ustawiony został kamienny obelisk z pamiątkową tablicą. Niewielka tablica znajduje się także obok wzgórza, na którym Polacy rozgromili Krzyżaków.
To właśnie tropem tej bitwy wyruszą poszukiwacze skarbów. Plon poprzednich zlotów jest zachęcający.
To Cię może również zainteresować
- Przypuszczalnie możemy mieć potwierdzenie miejsca bitwy, bo znalezione zostały bełty od kusz. Mamy też kilka liczących 2 i 2,5 tysiąca lat ozdób wykonanych z żelaza lub brązu. To są cenne znaleziska świadczące o długotrwałym osadnictwie na tych terenach. Wśród artefaktów są też monety średniowieczne i z czasów nowożytnych związane z okresem rozbiorów – informował nas po pierwszym zlocie archeolog Andrzej Retkowski.
