Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festyn w Kłóbce już w sobotę. Czyli o ziołach na pożegnanie lata (program)

Renata Kudeł
Plakat imprezy w Kłóbce
Plakat imprezy w Kłóbce fot. nadesłane
Jak poczuć miętę przez rumianek? Czemu służy wyrywanie pypci spod koguciego ogona? Odpowiedzi na te pytania padną podczas ostatniego już w tym sezonie festynu w Dobrzyńsko-Kujawskim Parku Etnograficznym.

13.09.2009 - Program festynu:

13.09.2009 - Program festynu:

Występy przed karczmą:
- 15.00 - 15.10 Występ "Kapeli spod Kowala"
- 15.10 - 15.20 Przywitanie gości, wprowadzenie w tematykę imprezy
- 15.20 - 16.00 Widowisko "Uroczne oczy" w wykonaniu zespołu "Borowioki" z Babiaka
- 16.00 - 16.40 Występ zespołu "Melodia" z Kowala
- 16.40- 17.20 Występ "Kapeli spod Kowala"
- 17.20 - 18.00 Występ "Kapeli Ludowej" z Osieka nad Wisłą

Ponadto w programie:
- Pokaz tłoczenia oleju w zabytkowej olejarni w zagrodzie z Zalesia o godz. 16.30 (po prawej stronie od wejścia)
- Pokazy pracy rzemieślników
- Pokazy dawnych prac domowych i gospodarczych
- Kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła
Informacje: Elżbieta Kraszewska-Sikorska, tel. (0-54) 232-30-01, 284-27-92

Bilety wstępu do skansenu:
- Normalny - 6 zł
- Ulgowy - 4 zł

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej organizuje festyn folklorystyczny, który odbędzie się w dniu 13 bm. (niedziela) w godzinach od 15.00 do 18.00 na terenie skansenu w Kłóbce. Odbędzie się on pod hasłem: "Zerwij ziele z dziewięciu miedz" i poświęcony będzie ziołom w magii, lecznictwie ludowym, obrzędach.

Pomysł na tematykę imprezy zrodził się w scenerii wiejskich ogródków i tych pieczołowicie odtworzonych w skansenie, które od dawien były swoistą domową apteczką, gdzie wzajemnie ze sobą "współgrały", rodzime gatunki kwiatów, ziół, warzyw. Nikomu więc nie przeszkadzały liście rabarbaru, czy chrzanu rosnące wśród "kwiatowych" rabatek, pokrzywy w porzeczkach i agrestach, a także zadomowiony pod płotem łopian, czy pomarańczowe nasturcje oplatające sztachety na przemian z fasolą i grochem. Pachniało rumiankiem, czarnym bzem, jaśminem. Wszystkie rośliny były "użyteczne" i wszystkie je odpowiednio wykorzystywano.

Do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego muzeum zaprasza na opowieść o minionym świecie, który przetrwał jedynie w pamięci osób starszych. Zioła, także leki z nich sporządzane oraz działania ochronne, lecznicze - to fascynująca wiedza, temat, który warto przypomnieć. Rośliny bowiem nieodłącznie towarzyszyły mieszkańcom wsi nie tylko w chorobie, ale także w obrzędach dorocznych oraz w czasie narodzin, zaślubin, a także w momencie śmierci. Służyły i służą do dzisiaj zaspakajaniu potrzeb estetycznych , ratowaniu zdrowia i jako dodatek do potraw.

Zabobony, gusła, czary, zadawanie uroków i ich zdejmowanie oraz sporządzanie naparów z ziół , różne zabiegi magiczne zobaczymy w widowisku "Uroczne oczy" w wykonaniu Teatru Obrzędowego "Borowioki" z Babiaka. Dowiemy się także, co należy zrobić, aby odstraszyć burzę i do czego służył pypeć wyrwany spod ogona koguta.

Zespół folklorystyczny "Borowioki" działa przy Gminnym Ośrodku Kultury od 1970 roku, od 1994 roku przyjął formę teatru obrzędowego. W sposób interesujący, w starannie dobranej scenografii, opowiedziane gwarą widowiska, bardzo pięknie nawiązują do tradycji regionu. "Borowioki" mają w swoim repertuarze widowiska prezentujące dawne zwyczaje, obrzędy, a także obrazki z życia dawnych mieszkańców wsi m.in.: "Przy kądzieli", "Swaty", "Czem chata bogata", które mogliśmy obejrzeć w KDPE w Kłóbce.

Na spotkaniu w skansenie nie zabraknie świeżych i suszonych ziół, będzie można dowiedzieć się o ich leczniczych właściwościach. Uraczyć się naparami m.in: z czarnej malwy, melisy, mięty, czy płatków róży.

Nie zabraknie także kujawskiej muzyki, tańca, śpiewu oraz gwary. Usłyszymy "Kapelę spod Kowala", zespół "Melodia" z Kowala oraz "Kapelę Ludową" z Osieka n. Wisłą. Zespoły zaprezentują tradycyjne stroje i muzykę wykonywaną od pokoleń na różnego rodzaju uroczystościach rodzinnych, świętach dorocznych na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej.

Przygotowano także pokazy prac rzemieślników. W dawnej kuźni kowal zaprezentuje kucie żelaza na gorąco, garncarz toczyć będzie gliniane naczynia na kole garncarskim. Można będzie zobaczyć jak dłubano niegdyś niecki, czy wyrabiano nosidła lub grabie. Do swoich stoisk zaproszą twórcy ludowi i rękodzielnicy, podziwiać (także kupić) będzie można haftowane serwetki i obrusy, rzeźby w drewnie, malowane naczynia, wyroby ze słomy, drewna, czy sznurka.

Swoimi produktami poczęstuje gości "DELECTA" - sponsor Kujawsko- Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Organizacja imprezy jest współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska