Tematem pierwszej audycji było pytanie "po co szkoła?".
- Byłem ciekaw, jak rozumieją swoje chodzenie do szkoły sami uczniowie, jaki sens ma to dla nich i jak to uzasadniają - mówi Jarosław Spychała. - A ich rozumienie szkoły skonfrontowałem z doświadczeniem artysty Zbigniewa Hołdysa, który choć nie zdał matury, trudno go nazwać człowiekiem niewykształconym.
LEGO-LOGOS w Radiu TOK FM to cykl cotygodniowych audycji dla młodych, starszych i najstarszych. Rozmawiać możemy o tym co ważne i poważne, o tym co dobre i złe.
- Innymi słowy o wojnie, miłości, pracy, przyjaźni itp. - dodaje Jarek Spychała. - Do dyskusji zapraszam z jednej strony uczniów i studentów, a z drugiej polityków, ludzi show biznesu i autorytety. Chcę zobaczyć, jak ideały i marzenia młodego człowieka ścierają się z rzeczywistością w czasie studiów i pierwszej pracy, i jak wyglądają po wielu latach w oczach człowieka z doświadczeniem.
Jarek Spychała chce nie tyle krytykować, ile wspólnie szukać rozwiązań. A interesuje go nie wspominanie przeszłości czy myślenie o przyszłość, lecz przede wszystkim rozumienie teraźniejszości - przekonuje.
Audycja powstała na kanwie Projektu Edukacji Filozoficznej LEGO-LOGOS i czerpie z jego doświadczeń (więcej o projekcie www.lego-logos.pl). Towarzysząca Jarkowi Spychale w audycji młodzież to uczniowie i studenci, którzy uczęszczali na zajęcia LEGO-LOGOS.
Zachęcamy do słuchania audycji w przyszłym tygodniu - start o godz.17.00.
Przypomnijmy, że Jarek Spychała pochodzi z Torunia. Nie mogąc przekonać nauczycieli do wprowadzenia projektu LEGO-LOGOSdo szkół, wyruszył do Warszawy.
Dopiero po jego sukcesach w Warszawie, niektóre toruńskie szkoły przekonały się do nowatorskich rozwiązań Jarka, czyli uczenia filozofii najmłodszych i młodzież z wykorzystaniem klocków LEGO.