Na początku roku sytuacja wydawała się bardzo poważna. Okazało się, że gmina ma aż 22 miliony złotych długów i przekroczyła 60-procentowy próg zadłużenia. Groziło jej nawet wprowadzenie zarządu komisarycznego. Wójt Tadeusz Kacprzak wprowadził program naprawczy. Urzędnicy zapewniają, że przyniosło to efekty.
- Obecnie zadłużenie gminy wynosi 53 procent. Osiągnęliśmy więc bezpieczny pułap. Nie ma już żadnego niebezpieczeństwa, byśmy przekroczyli 60 procent. To efekt oszczędności oraz racjonalności w wydawaniu budżetowych pieniędzy - przekonuje Maciej Przeździęk, sekretarz gminy [Inowrocław. <,/a>,/b>
[Gmina Inowrocław. Radni nie przyjęli zmian do budżetu. Zimą w szkole będzie zimno?](http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110908/INOWROCLAW01/339529842)<,/b>
Samorządowcy oszczędzają.<,/b> W tym roku nie zorganizowali nawet gminnych dożynek. Dużo skromniejsze imprezy odbywały się jednak w wielu sołectwach. - Stały na bardzo wysokim poziomie. Mieszkańcy mocno zaangażowali się w ich organizację. Uważam, że z racji położenia geograficznego gminy takie dożynki sołeckie są bardzo trafioną inicjatywą - podsumowuje sekretarz.
Dodaje również, że gmina stara się realizować przede wszystkim te inwestycje, na które urzędnikom uda się pozyskać unijne dofinansowanie.
- Do tej pory gmina mało pieniędzy pozyskiwała z zewnątrz - zauważa. Zwraca uwagą choćby na ostatnie sukcesy w tej dziedzinie.
Wójt podpisał umowę na pozyskanie około miliona złotych na rozbudowę szkoły w Jaksicach o kolejne cztery klasy. Gmina zdobyła również 250 tys. zł na drogę w Łojewie i 35 tys. zł - na drogę w Marulewach. To jednak nie wszystko. Urzędnicy napisali projekt, dzięki któremu wszystkie wiejskie świetlice zostaną wyposażone w komputery. Dostanie je również 30 mieszkańców gminy: osoby niepełnosprawne, samotni rodzice oraz osoby korzystające z pomocy GOPS-u.
**](http://kujawsko-pomorskie.regiopedia.pl/wiki/inowroclaw)