- Naszym zadaniem, jako architektów, było opracowanie projektu polegającego na przebudowie kompleksu "Średnia krokiew", w skład której wchodzi pięć skoczni: 85-metrowa, 65-metrowa, 35-metrowa, 25-metrowa, 15- metrowa oraz infrastruktura - mówi Przemysław Gawęda, współwłaściciel Pracowni Reżyserii Architektury Archigeum w Zielonce.
Na podstawie opracowania firmy z Zielonki, Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało 40 mln zł na inwestycję w zimowej stolicy Polski.
Największa inwestycja w historii
W Zakopanem usłyszeliśmy, że to ma być jedna z największych inwestycji w historii. Witold Bańka, minister sportu i turystyki, napisał na Twitterze, że jego resort przeznaczy 40 mln zł na modernizację i budowę kompleksu skoczni narciarskich w stolicy Tatr.
- Program funkcjonalno-użytkowy dla kompleksu skoczni narciarskich „Średnia Krokiew” przygotowała firma Archigeum. Uwzględnia bardzo rygorystyczne, jak nie reżimowe warunki - mówi Krzysztof Zachura, główny specjalista ds. zamówień publicznych w Centralnym Ośrodku Sportu - Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Bo przecież mówimy o miejscu na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, leżącym u podnóża Giewontu. Skocznie muszą być bezpieczne. Długo by mówić o wszystkich wymogach. Procedury wciąż trwają, jak np. dotycząca uzyskania pozwolenia na budowę. Jednak, oczywiście, ów zarysowany szkielet czy nawet kręgosłup zawiera także rozwiązania, które akceptuje Międzynarodowa Federacja Narciarska FIS. To będzie jeden z najnowocześniejszych takich obiektów na świecie.
Oprócz skoczni powstanie bogata infrastruktura, m.in. dwa wyciągi krzesełkowe, trybuny, szatnie, wieża sędziowska, platformy trenerskie.
Architekt jest też kibicem
- Bardzo spodobał nam się pomysł Archigeum, by zamiast 4 skoczni będzie ich 5. Po sukcesach naszych zawodników, a przede wszystkim Małysza i Stocha, młoda krew pali się do skakania. Najmniejsze skocznie mają więc służyć celom szkoleniowym - mówi Zachura.
- Która ze skoczni będzie nosiła imię Kamila Stocha? - pytamy go przy okazji. - Sami skoczkowie proponują, żeby najpierw je zbudować, a dopiero potem zastanowimy się nad nazwą - odpowiada.
Przemysław Gawęda zdradza nam, że projekt był konsultowany z takimi autorytetami w sporcie, jak Adam Małysz, Kamil Stoch czy Apoloniusz Tajner: - Sam mocno kibicuję naszym skoczkom. Dlatego cieszę się, że możemy współpracować z ośrodkiem w Zakopanem. Spada na nas duża odpowiedzialność za tę inwestycję, gdyż opracowany dokument stanowi wytyczne do projektu budowlanego-wykonawczego. Pochodzimy z Bydgoszczy, ale nasza przygoda projektowa ze skoczniami trwa już od jakiegoś czasu. Uczestniczymy i gościmy w komisjach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS w Szwajcarii.
W sprawie budowy kompleksu w Zakopanem zostanie rozpisany przetarg. Ma być zakończona do końca 2022 roku.
![Firma Archigeum spod Bydgoszczy zaprojektowała kompleks nowych skoczni w Zakopanem [wizualizacje]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/45/20/5aba4f0e1c394_p.jpg?1522161560)
Wizualizacja do projektu Archigeum. Na jego podstawie ministerstwo przyznało pieniądze na budowę kompleksu skoczni
Złota Setka 2017. Firmo, Mieście, Gmino - na Wasze zgłoszenia czekamy do piątku! [wideo]
Kamil Stoch odpocznie po wyczerpującym sezonie? "Nie ma czasu na to, żeby się wylegiwać"(x-news/TVN):
