https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firma spod Bydgoszczy zaprojektowała tunel na Wielką Krokiew. Znamy datę, kiedy pojawi się w Zakopanem

Agnieszka Domka-Rybka
Aerodynamiczny tunel nie tylko zapewni bezpieczeństwo skoczkom, ale też wzbogaci przekaz widowiska sportowego.
Aerodynamiczny tunel nie tylko zapewni bezpieczeństwo skoczkom, ale też wzbogaci przekaz widowiska sportowego. Wizualizacja/Archigeum
Tunel na Wielkiej Krokwi, projektu Archigeum spod Bydgoszczy, może zrewolucjonizować skoki narciarskie! Miał powstać w 2024 roku, nie powstał. Architekt podaje nam powód i nowy termin. Pokazujemy wideo wizualizację tunelu!

Spis treści

Mówimy konkretnie o tunelu, którego celem jest zabezpieczenie najazdu skoczni narciarskich, co zwiększy bezpieczeństwo przeprowadzania zawodów. Ograniczy ryzyka związane ze zjawiskiem pogorszenia parametru ślizgu w wyniku opadu deszczu i mokrego śniegu. Oczywiście, przyczyni się również do uatrakcyjnienia i wzbogacenia przekazu widowiska sportowego.

Jak już pisaliśmy, 10 września 2021 roku Pracownia Reżyserii Architektury Archigeum w Zielonce pod Bydgoszczą zaprezentowała animację prototypowego tunelu aerodynamicznego, który ma powstać na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Rozpoczął się wtedy proces badań finansowanych ze środków funduszy unijnych.

Pomysłowi Archigeum kibicuje nam Adam Małysz

- Tunel, którego jesteśmy autorami to innowacyjna, aerodynamiczna instalacja z systemem inteligentnego sterowania, zawierająca połączenie wielu nowatorskich rozwiązań w jednej konstrukcji – wyjaśniał Przemysław Gawęda, właściciel, główny architekt Archigeum, pomysłodawca tunelu. - W Norwegii, kolebce skoków narciarskich uznano, że projekt ten zapoczątkuje rewolucję techniczną w skokach.

O projekcie przychylnie wypowiadali się m.in. Adam Małysz, legenda polskich skoków narciarskich oraz były dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer oraz jego następca Sadro Pertile.

Tunel miał powstać w 2024 roku. Dlaczego nie powstał?

Pomysł miał doczekać się realizacji w 2024 roku, ale tak się nie stało. Dlaczego?

- Oczywiście, jak przy realizacji tego typu innowacyjnych przedsięwzięć jest mnóstwo formalności i trzeba mieć naprawdę dużo cierpliwości, by doczekać szczęśliwego finału - nie kryje w rozmowie z „Pomorską” Przemysław Gawęda.- Obecnie montujemy tunel na sucho w hali, montaż na Wielkiej Krokwi planujemy na lato 2025 roku. Wtedy będziemy potrzebować miesiąc, aby ostatecznie zakończyć prace na skoczni we wrześniu przyszłego roku. Damy radę, wszak kibicuje nam bardzo sam Adam Małysz!

Architekt i pomysłodawca tunelu podkreśla, że np. teraz, zimową porą, montaż tunelu jest niemożliwy.

Znamy datę montażu na Wielkiej Krokwi!

- Na Wielkiej Krokwi odbywają się konkursy skoków, na styczeń 2025 zapowiedziano Puchar Świata, a w międzyczasie skoczkowie tam trenują. Skocznia ma swój harmonogram wydarzeń i trudno w to ingerować. Zresztą, były nawet problemy z przygotowaniem obiektu do sezonu zimowego. Jestem optymistą, inaczej nie podjąłbym się realizacji tak poważnego projektu. Powtórzę, tunel pojawi się w Zakopanem we wrześniu przyszłego roku - mówi architekt z podbydgoskiej firmy.

Zaprojektowali też Średnią Krokiew

Przypomnijmy przy okazji, że obiekty sportowe Zakopanego są Archigeum bardzo znane. Bo to właśnie nasza, regionalna pracownia zaprojektowała Średnią Krokiew, czyli kompleks z pięcioma skoczniami, oddany do użytku latem 2021 roku.

Zadaniem Archigeum, jako architektów, było zaprojektowanie przebudowy kompleksu, w skład którego weszło pięć skoczni:

  • 85-metrowa,
  • 65-metrowa,
  • 35-metrowa,
  • 25-metrowa,
  • 15- metrowa
  • oraz infrastruktura.

Oprócz skoczni powstały m.in.: dwa wyciągi krzesełkowe, trybuny, szatnie, wieża sędziowska, platformy trenerskie. Ministerstwo Sportu przeznaczyło na tę inwestycję ok. 50 mln zł.

Premiera tunelu aerodynamicznego w 2021 roku - wideo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska