Firmo, zostań Liderem społecznej odpowiedzialności biznesu w 25. jubileuszowej Złotej Setce Pomorza i Kujaw 2020

Beata Busz
Beata Busz
Ubiegłoroczni laureaci kategorii Lider społecznej odpowiedzialności biznesu zostali nagrodzeni podczas gali w Operze Nova w Bydgoszczy
Ubiegłoroczni laureaci kategorii Lider społecznej odpowiedzialności biznesu zostali nagrodzeni podczas gali w Operze Nova w Bydgoszczy Archiwum GP
Czekamy na zgłoszenia firm do Lidera społecznej odpowiedzialności biznesu w jubileuszowej 25. edycji rankingu "Złota Setka Pomorza i Kujaw". W tym roku wyłonimy laureatów w tej kategorii wspólnie z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

Zobacz wideo z gali Złotej Setki Pomorza i Kujaw 2019

Rozmowa z dr hab. Iwoną Posadzińską prof. uczelni, dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy.

Czym musi się charakteryzować firma, która wyznaje ideę społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibility- CSR)?
Firma społecznie odpowiedzialna, oprócz rachunku ekonomicznego, musi brać pod uwagę inne cele - etykę biznesową, ekologię oraz interesy lokalnych społeczności, które zaspokaja poprzez działalność charytatywną lub mecenat. Idea CSR jest ważna dla dużych firm, korporacji. W dobie masowego rozwoju przemysłowego i konsumpcjonizmu XXI wieku przedsiębiorstwa zrozumiały, że trzeba dostrzegać długofalowe konsekwencje działania ukierunkowane na otoczenie, zmieniające się w zależności od jego potrzeb.

Czy firmą CSR może być tylko duże przedsiębiorstwo?
Mniejsze firmy również stosują praktyki społecznej odpowiedzialności biznesu, oczywiście w mniejszej skali niż mogą sobie na to pozwolić duże przedsiębiorstwa. Jest szereg małych firm, które dostrzegają potrzeby otoczenia, społeczności w najbliższej okolicy. Takim przykładem CSR mogą być hotele, pensjonaty, które wchodzą w relacje z lokalnymi dostawcami, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju ich biznesów i promocji regionu.

Firma społecznie odpowiedzialna, oprócz rachunku ekonomicznego, musi brać pod uwagę inne cele - etykę biznesową, ekologię oraz interesy lokalnych społeczności

W tym roku UTP jest partnerem merytorycznym jubileuszowej 25. Złotej Setki Pomorza i Kujaw w kategorii Lider społecznej odpowiedzialności biznesu. Jak będą wyłaniane najlepsze firmy?
Z jednej strony czekamy na zgłoszenia od interesariuszy, czyli organizacji społecznych, pozarządowych i stowarzyszeń. To one często pośredniczą w działaniach na rzecz odbiorców inicjatyw CSR i potrafią wskazać wartościowe przedsięwzięcia.

Z drugiej strony przygotowaliśmy kwestionariusz dla przedsiębiorstw. Pytamy w nim m.in. o działania związane z bezpieczeństwem i rozwojem pracowników, ekologią, a także o wydatki i zasięg inicjatyw CSR. Prosimy też o opis najbardziej wartościowego przedsięwzięcia w 2020 roku. Nie we wszystkich obszarach zawartych w kwestionariuszu firmy muszą być aktywne, wszystko bowiem zależy od specyfiki ich działalności.

Komisja konkursowa w skład, której wejdą pracownicy UTP dokona wstępnej oceny nadesłanych kwestionariuszy i wytypuje 10 przedsiębiorstw, które uzyskały najwyższy wynik z badania ankietowego. Z kolei Kapituła Konkursu oceni przedsiębiorstwa w finałowym etapie oraz wskaże liderów CSR.

Czekamy na zgłoszenia do Złotej Setki Pomorza i Kujaw 2020

Ankiety zgłoszeniowe w kategorii Lider społecznej odpowiedzialności biznesu dostępne są na stronie www.pomorska.pl/zlota setka.
Czekamy też na zgłoszenia w kategorii Lider nowych mediów, wystarczy wypełnić na naszej stronie internetowej prosty formularz zgłoszeniowy.
Firmo, włączyłaś się aktywnie w walkę z koronawirusem, wyślij opis akcji pomocowej na beata.busz@pomorska.pl. Spośród nadesłanych zgłoszeń, kapituła wybierze Lidera w dobie pandemii.

Na zgłoszenia we wspomnianych kategoriach czekamy do 7 kwietnia. Wyniki, również w rankingach finansowych przygotowywanych wspólnie z Izbą Administracji Skarbowej w Bydgoszczy ogłosimy w czerwcu na jubileuszowej 25. gali Złotej Setki Pomorza i Kujaw.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie