Rewolucja! Kierowcy łatwiej wypowiedzą polisy OC. A jeśli będą mieć dwa takie ubezpieczenia, bez problemów zrezygnują z jednego z nich. Dziś jest to prawie niemożliwe!

- Za późno wysłaliśmy z mężem wypowiedzenie polisy OC kierowców - mówi pani Barbara z gminy Czersk. - Dlatego firma automatycznie przedłużyła nam ubezpieczenie na kolejny rok i domaga się, abyśmy zapłacili składkę. To ponad 700 zł! A przecież my już ubezpieczyliśmy się w innej firmie.

Przeczytaj: Czy opłaca się sprowadzać do Polski amerykańskie samochody?

Osób, które borykają się z takimi problemami jest znacznie więcej.

Spośród wszystkich skarg, które trafiają do Rzecznika Ubezpieczonych średnio 10-12 procent dotyczy podwójnego ubezpieczenia. Zakłady rzadko zgadzają się, aby klient zrezygnował z niepotrzebnej polisy. - W branży ubezpieczeniowej szacuje się, że firmy zarabiają na podwójnych ubezpieczeniach około 900 mln zł rocznie - podaje Krystyna Krawczyk, szefowa Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Firmy ubezpieczeniowe zyskują na polisach OC

To czysty zysk. Bo nawet jeśli kierowca ma dwie lub więcej polis OC (a tak też się zdarza) i spowoduje kolizję lub wypadek, to poszkodowana osoba dostanie odszkodowanie tylko z jednej firmy.

Po kilku latach prac oraz konsultacjach m.in. z towarzystwami, a także instytucjami i organizacjami dbającymi o prawa konsumentów, powstał projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Przeczytaj: Wzrosną opłaty za tablice i dowody rejestracyjne oraz przeglądy techniczne: aż trzykrotnie?

- Dokument przygotowało Ministerstwo Finansów - dodaje Krystyna Krawczyk. - Ostatnio projekt zaakceptował Komitet Stały Rady Ministrów.

Co proponują urzędnicy? Małą rewolucję. Obecnie kierowcy wykupują obowiązkowe polisy OC na rok. Po tym czasie ubezpieczenia są automatycznie odnawiane na rok. Chyba że klient wcześniej je wypowie. Firma musi otrzymać jego rezygnację najpóźniej dzień przed upływem okresu ubezpieczeniowego. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to za czas złożenie wypowiedzenia będzie uznawana data, widniejąca na stemplu pocztowym. Kierowcy nie będą już musieli martwić się, czy ich pismo dotrze do firmy na czas.

Po wypowiedzenie do agenta ubezpieczeniowego

- Wypowiedzenie będzie można złożyć u każdego agenta ubezpieczeniowego - dodaje Krawczyk. - Poza tym dwa tygodnie przed upływem ważności ubezpieczenia towarzystwo będzie musiało przypomnieć o tym fakcie klientowi i podać wysokość nowej składki.

I jeszcze jedna zmiana. Polisa, którą nowy właściciel samochodu otrzyma od sprzedawcy auta, nie będzie automatycznie przedłużana na kolejny rok.

A jeśli mimo tych wszystkich zmian w przepisach, ktoś i tak wpadnie w pułapkę podwójnego ubezpieczenia, będzie mógł po prostu zrezygnować z niepotrzebnej polisy. - Pod warunkiem, że przynajmniej jedno z jego ubezpieczeń zostało automatycznie odnowione na kolejny rok - tłumaczy Krystyna Krawczyk.

Przeczytaj: Ubezpieczenia (animacja)

Nie wiadomo, kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie. Krystyna Krawczyk dodaje jedynie, że prawdopodobnie w styczniu projekt trafi do Sejmu.