Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy z Kujaw i Pomorza już mogą starać się o pieniądze na obniżenie kosztów energii. Oto zasady

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Zakłady produkcyjne mają szansę na wyższe pożyczki energetyczne.
Zakłady produkcyjne mają szansę na wyższe pożyczki energetyczne. Jakub Hap
Od 23 listopada przedsiębiorcy zmogą składać wnioski o pieniądze na obniżenie kosztów energetycznych.

Marszałkowski Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP) przygotował ofertę dla małych i średnich firm z naszego regionu - to korzystna, inwestycyjna pożyczka z gwarantowanym stałym oprocentowaniem.

25 mln zł na pożyczki energetyczne

- Zależy nam na rozpropagowaniu tej informacji, bo żyjemy w trudnych czasach, gdy rosną koszty energii, które spędzają naszym przedsiębiorcom sen z powiek - powiedział w środę (23 listopada) podczas briefingu prasowego marszałek Piotr Całbecki. - Osobiście znam takich, którzy podjęli trudną decyzję o zamknięciu swoich firm wraz z początkiem 2023 roku. Upadają restauracje, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, a one często nie utrzymują samych siebie, bo również zatrudniają innych.

W tych okolicznościach Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy przygotował pożyczkę energetyczną dla firm potrzebujących wsparcia.

- Niestety, nie będą to bezzwrotne dotacje, ponieważ już nie mamy takich możliwości, ale bardzo korzystnie oprocentowane pożyczki, które, mam nadzieję pozwolą firmom przetrwać ten trudny czas. To, jak potraktujemy przedsiębiorców jest komfortowe, czego nie zawsze mogą spodziewać się po bankach, oferujących komercyjne kredyty - dodał marszałek.

- Na pożyczki energetyczne dla małych i średnich przedsiębiorstw chcemy przeznaczyć 25 mln zł, będą one dostosowane do indywidualnych potrzeb, do każdego z przedsiębiorców podejdziemy elastycznie - zapewnia Agnieszka Wasita, prezes KPFP.

To pieniądze dla firm, które chcą zmniejszyć koszty prądu, czyli planują założenie instalacji fotowoltaicznej bądź pomp ciepła.

- Szacujemy, że pożyczka wyniesie średnio 80 tysięcy złotych, w przypadku zakładów produkcyjnych kwoty będą wyższe, dla mikroprzedsiębiorców niższe. Wnioski można składać od 23 listopada, uruchomiliśmy specjalną zakładkę na naszej stronie internetowej, pożyczki będzie obsługiwał powołany specjalnie w tym celu zespół - zachęcała prezes KPFP.

Kwota, którą można pożyczyć, oprocentowanie kredytu i czas spłaty jest zależny tego, jak długo firma jest na rynku.

Firmy najmłodsze, funkcjonujące mniej niż 3 lata, mogą wziąć do 100 tysięcy złotych na 6 i pół roku przy oprocentowaniu 3,59 proc. Dla tych, które działają dłużej niż 3, ale mniej niż 5 lat, przy tych samych warunkach oprocentowanie wyniesie 7,77-8,17 proc. Czas spłaty wyniesie od 5 do 7 lat.

Pomogą konsultanci

Firmom, które utrzymują się na rynku dłużej niż 5 lat, proponujemy kredyt do 1 mln złotych na 7 lat przy oprocentowaniu 7,17 proc.

KPFP ma też propozycję dla przedsiębiorstw zainteresowanych rozwiązaniami prosumenckimi, czyli produkcją energii elektrycznej nie tylko na własne potrzeby. Ta oferta dotyczy także dużych firm - na inwestycje w systemy fotowoltaiczne o mocy powyżej 50 kilowatów można uzyskać nawet 3 miliony złotych na 0,5-0,99 proc. rocznie. Ten instrument finansowy mamy od 3 lat, skorzystało już z niego 13 podmiotów, a łączna wartość udzielonych pożyczek wynosi 35 milionów złotych. Część z powstałych dzięki temu wsparciu instalacji już działa, inne są w fazie rozruchu, jeszcze inne dopiero powstają.

Wszystkie informacje o pożyczkach są w portalu KPFP kpfp.org.pl. Kliknij!. Informacji udzielają również konsultanci funduszu (telefonicznie), a także biura instytucji (Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Grudziądz) i konsultant dyżurujący w Starostwie Powiatowym w Brodnicy (adresy i numery telefonów na stronie KPFP).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska