Jakie są powody upadłości? - Część przedsiębiorców ma problemy z płatnościami - uważa Mariusz Pracki, dyrektor ds. marketingu Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych w Brześciu Kujawskim, której kryzys niestraszny. - Niektórzy przeinwestowali i być może nie dostosowali się. Kredyty też łatwo się bierze, ale trudniej spłacać. Część przestraszyła się kryzysu, który wcześniej był bardziej medialny, ale teraz może nas dotknąć.
- Ostatnie miesiące były dla wielu firm najgorszą końcówką roku od lat - dodaje Tomasz Starus, dyrektor biura oceny ryzyka i główny analityk w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes. - Świadczy o tym rekordowo wysoka liczba ogłoszonych w styczniu upadłości. Bardzo niskie dane o sprzedaży produktów w tym czasie są nie tylko przyczyną, ale także pokłosiem rosnącej liczby postępowań upadłościowych. Spadły zamówienia w 30 na 34 branże produkcyjne.
W styczniu tego roku sądy poinformowały o upadłości 90 firm - wynika z danych Monitora Sądowego i Gospodarczego. Jest to o 33 procent więcej niż w styczniu 2012 roku, gdy znikło 68 firm.
Ile firm ogłosiło upadłość w Kujawsko-Pomorskiem w styczniu 2013 roku
Infografika: Monika Wieczorkowska
W zeszłym miesiącu w Kujawsko-Pomorskiem liczba ta wyniosła 11 (styczeń 2012 - 3). Więcej firm w tym czasie znikło tylko w województwie mazowieckim (17).
W styczniu upadłość ogłosiły w regionie choćby: Fermy Drobiu DSL-NET Matea w Kruszwicy, Drometr II z Włocławka (upadłość układowa; firma z branży roboty drogowe, ziemne, inżynieryjne i usługi remontowo-budowlane), Waryński-Toruń (producent żurawi hydraulicznych), Przedsiębiorstwo Produkcyjne Styl Meble w Chełmży (meble), „Mostodrog” Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe z Inowrocławia (branża budowlana) i Fabryka Form Metalowych „Formet” w Bydgoszczy.
- Nie było zamówień i długi rosły - mówi krótko szef jednej z upadłych firm. - A rachunki i podatki trzeba było płacić.
Za to włocławski Drometr II nie zaprzestał działalności. Jak wyjaśnia właściciel przedsiębiorstwa znajduje się ono w stanie upadłości układowej, ale nie zniknęło z rynku, a nadal prowadzi działalność gospodarczą w dotychczasowym zakresie. - Prowadzone działania naprawcze pozwolą na jej normalne dalsze funkcjonowanie - zapewnia.
Które firmy upadają najczęściej
Na czele listy upadłości w kraju wyjątkowo nie znalazło się budownictwo (20), a produkcja - aż 32 spośród styczniowych ogłoszeń dotyczyły właśnie takich przedsiębiorstw. Rosną też problemy sektora usług. Zdaniem Tomasza Starusa, to efekt oszczędności konsumentów.
Za to, jak podaje GUS, w naszym województwie w grudniu 2012 r. powstało 1616 nowych firm (łącznie z indywidualnymi gospodarstwami rolnymi). Najwięcej zarejestrowano ich w kategoriach handel, naprawa samochodów i motocykli, budownictwo, a także edukacja.
