- Polska gospodarka ma się dobrze - tak mówią politycy i potwierdzają to dane GUS. W trzecim kwartale PKB wzrósł o 4,2 proc. Polskie firmy cały czas zatrudniają. Czy podobny optymizm bije również z regionalnych danych, wszak mamy w kraju trzecią od końca stopę bezrobocia? - Także u nas wzrost gospodarczy przełożył się na liczbę nowych etatów. Firmy potrzebują więcej pracowników, bo mają więcej zamówień. I tak na przykład w styczniu tego roku było w naszym regionie 3023 nowych ofert pracy, w kwietniu 4386, a we wrześniu 4720.
- Ilu bezrobotnych walczy o jedną ofertę pracy?
- W styczniu na jedną ofertę przypadało ich 81, we wrześniu połowa mniej: 42.
- O ilu więcej mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego pracuje? - W październiku tego roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 244 tysięcy, czyli w skali roku wzrosło o 3,2 procent.
- Jakie mamy bezrobocie? - We wrześniu stopa bezrobocia wynosiła 15,9 procent, w styczniu była wyższa: 17,8 procent. We wrześniu nie pracowało 130 tysięcy mieszkańców regionu, w styczniu więcej: 149 tysięcy.
Czytaj też: Praca Bydgoszcz. Airon Investment zainwestuje w strefie ekonomicznej i zatrudni 50 osób
- W jakich branżach najwięcej zatrudniają i zwalniają? - Wedlug GUS zatrudnienie wzrosło w 12 sektorach, przede wszystkim w: produkcji wyrobów farmaceutycznych - wzrost wyniósł 112 procent - pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (6,1 proc.- red.). , mebli, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz wyrobów z metali.
Najwięcej etatów stracili zatrudnieni przy naprawie, konserwacji, instalowaniu maszyn i urządzeń (spadek o 39,9 proc.), w produkcji: napojów (20,2 proc.-red.), urządzeń elektrycznych oraz maszyn i urządzeń.
- Prowadziliście jesienią tego roku własne badania regionalnego rynku pracy. Przepytaliście dwa tysiące naszych firm. Ile z nich przyznało się, że chce zatrudnić, ile, że zwalniać? - Więcej planowało wzrost zatrudnienia niż zwalnienia pracowników. Chcą przyjąć 3097 pracowników, zwolnić 840.
- Czym się kierują w takich decyzjach? - Przyjmują do pracy, by uzupełnić braki kadrowe, firmy się rozwijają z powodu choćby wzrostu popytu na produkty i usługi. Zwalniają ze względu na charakter pracy, reorganizację działalności firmy, brak popytu na produkty, spadek liczby zamówień i zleceń.
- Jakie są prognozy: będzie lepiej czy gorzej? Na przełomie roku może być, niestety, gorzej, bo o tej porze zawsze tak jest.
Czytaj też: Praca Bydgoszcz. Firma LOCO zaopatrzy MON w komputery i zatrudni nowych pracowników
