Rzeźba Flisaka z fontanną znajdująca się nad Wisłą w okresie wiosenno - letnim zawsze była jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji miasta, a ochłody w upalne dni przy falach wydobywających spod Flisaka z chęcią szukały najczęściej dzieci.
O jak najszybsze przywrócenie funkcji fontanny apelował w marcu br. podczas spotkań mieszkańców z prezydentem Glamowskim, były dyrektor "Wodociągów" i prezes "Solanek", Piotr Sadowski. Z petycji wynikało, że wykonawca pomnika Flisaka, Ryszard Kaczor już w fazie projektowej miał stawiać warunek posadowienia go w otoczeniu wody i z wytryskującą spod pomnika spienioną wodą. "Wiem to, ponieważ właśnie mnie postawił zadanie zaprojektowania i nadzorowanie wykonania przez Wodociągi takiej instalacji wodnej fontanny" - wyjaśniał inż. Piotr Sadowski.
Od kilku lat fontanna przestała działać. A stało się tak odkąd - zdaniem Piotra Sadowskiego - administrowanie tą rzeźba po "Wodociągach" przejął Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku. Prezydent Maciej Glamowski wczesną wiosną br. przyznał, że problem jest "natury" technicznej. Zapewniał też, że jego służby zrobią wszystko aby w tym sezonie fontanna została uruchomiona. Niestety, mamy półmetek wakacji, a Flisak nie działa. Dlaczego?
Sprawdziliśmy. Jak się dowiadujemy, Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku już od ubiegłego roku realizuje zadanie pod nazwą "Budowa przyłącza wodociągowego do rzeźby fontanny Flisaka”. Jego celem jest podłączenie fontanny do instalacji wodociągowej (w obiegu zamkniętym), co uniezależni ją od wahań wysokości wody w Trynce, a co za tym idzie coraz częstszego zaniku wody, co było obserwowane w poprzednich latach.
- Takie rozwiązanie technologiczne zostało zaproponowane przez inżynierów z grudziądzkich "Wodociągów", wykonawcy fontanny - wyjaśnia Izabela Piwowarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka.
"Wodociągi" także na zlecenie MORiW-u wykonały dokumentację techniczną budowy przyłącza.
Flisak stoi na terenie objętym nadzorem konserwatora zabytków
Z wyjaśnień urzędników wynika też, że Flisak znajduje się na terenie objętym nadzorem konserwatora zabytków, a projektowana instalacja przebiega nad podziemną rurą, którą płynie Trynka. W związku z tym było niezbędne uzyskanie szeregu pozwoleń, uzgodnień i decyzji.
Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na prowadzenie robót budowlanych i określił warunki wykonania badań archeologicznych podczas prac budowlanych. Następnie zgodnie z wymaganiami Wód Polskich zlecono wykonanie operatu wodno – prawnego i 6 maja br. złożono wniosek o wydanie pozwolenia wodno – prawnego na poprowadzenie przyłącza do Wód Polskich w Tczewie.
- Decyzję otrzymaliśmy po monitach w ubiegłym tygodniu, mimo że kilka tygodni temu minęły ustawowe terminy na jej wydanie - podkreśla dyrektor.
Pisaliśmy także:
MORiW czeka na pozwolenie na budowę przyłącza
Teraz komplet dokumentów został złożony w wydziale budownictwa Urzędu Miejskiego w Grudziądzu wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Dokumenty są obecnie analizowane i realizowane wskazania dodatkowe wydziału budownictwa. Po uzyskaniu pozwolenia (najprawdopodobniej w ciągu najbliższych dwóch tygodni) prace wykonają "Wodociągi". Na ten cel MORiW ma zabudżetowane 25 tys. zł.
Zatem z przedstawionego harmonogramu prac wynika, że w tegoroczne wakacje fontanna Fliska nie zostanie uruchomiona.
Mosiężnego Flisaka stworzył w 2005 roku grudziądzki rzeźbiarz Ryszard Kaczor. Ma 2,30 metra wysokości.
