Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja "Ari Ari" szuka wolontariuszy i starych dokumentów o Ottomarze Piperze

(łd)
Małgorzata Ratkowska
Małgorzata Ratkowska fot. Wojciech Alabrudziński
Okupacyjny burmistrz Kowala jest bohaterem projektu "Piper/Jasiński"

- Rozpoczynamy realizację kolejnego projektu poświęconego pamięci i niepamięci na Kujawach - mówi Małgorzata Ratkowska z Fundacji "Ari Ari". - Chcemy tym razem spojrzeć na historię konkretnego człowieka - Ottomara Pipera, czyli Antoniego Jasińskiego

Ottomar Piper był burmistrzem Kowala w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej. Wsławił się między innymi niesieniem pomocy Polakom i Żydom, uratowaniem kościoła parafialnego w Kowalu i wyposażenia liturgicznego. Był żołnierzem Armii Krajowej. Przez prawie dwa lata więziony przez Gestapo, ucieka z więzienia w 1944, ukrywając się następnie przed NKWD i polskim Urzędem Bezpieczeństwa. Po wojnie zmienił imię i nazwisko na Antoni Jasiński i zamieszkał w Warszawie. Zmarł w 1969 i pochowany został na cmentarzu w Kowalu jako Antoni Piper-Jasiński. Miał dwoje dzieci: Alicję i Heliodora. Syn przymusowo wcielony do Wehrmachtu, zbiegł w trakcie walk na stronę brytyjską i w 1943 został żołnierzem II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

- Interesuje nas historia życia Ottomara Pipera - mówi Małgorzata Ratkowska. - Poszukujemy wolontariuszy, którzy przeprowadzą wywiady z mieszkańcami Kowala i okolic oraz przeszukaliby archiwa naukowe. Chodzi też o nawiązanie kontaktu z mieszkańcami Kowala i okolic, świadkami wydarzeń sprzed ponad 60 lat.

Zbieranie świadectw i dokumentacja losów Ottomara Pipera polegać będzie na kwerendach w archiwach naukowych i domowych zbiorach kowalan, a także rozmowach z najstarszymi mieszkańcami Kowala i okolic. Przy okazji tej fascynującej podróży do minionych zdarzeń powstanie film dokumentalny i książka, przedstawiające efekt całego śledztwa. Fundacja chce przygotować również wielką wystawę, złożoną ze zdjęć dawnego i współczesnego Kowala, utrwalonego przez jego mieszkańców. W związku z tym, poszukiwane są także osoby, które posiadają stare zdjęcia Kowala i chciałyby wypożyczyć je na potrzeby projektu.

Koordynatorami projektu są: Jerzy Giergielewicz, regionalista, emerytowany nauczyciel, pasjonat dziejów miasta oraz Małgorzata Ratkowska z Fundacji "Ari Ari". Przypomnijmy, że J. Giergielewicz i Ottomar Piper (pośmiertnie) otrzymali w ubiegłym roku tytuł Honorowego Obywatela Kowala.

Chętni do współpracy przy projekcie, jak również posiadacze archiwalnych materiałów mogą zwracać się do Małgorzaty Ratkowskiej pod nr telefonu 48 791 33 22 30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska