- Rozpoczynamy realizację kolejnego projektu poświęconego pamięci i niepamięci na Kujawach - mówi Małgorzata Ratkowska z Fundacji "Ari Ari". - Chcemy tym razem spojrzeć na historię konkretnego człowieka - Ottomara Pipera, czyli Antoniego Jasińskiego
Ottomar Piper był burmistrzem Kowala w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej. Wsławił się między innymi niesieniem pomocy Polakom i Żydom, uratowaniem kościoła parafialnego w Kowalu i wyposażenia liturgicznego. Był żołnierzem Armii Krajowej. Przez prawie dwa lata więziony przez Gestapo, ucieka z więzienia w 1944, ukrywając się następnie przed NKWD i polskim Urzędem Bezpieczeństwa. Po wojnie zmienił imię i nazwisko na Antoni Jasiński i zamieszkał w Warszawie. Zmarł w 1969 i pochowany został na cmentarzu w Kowalu jako Antoni Piper-Jasiński. Miał dwoje dzieci: Alicję i Heliodora. Syn przymusowo wcielony do Wehrmachtu, zbiegł w trakcie walk na stronę brytyjską i w 1943 został żołnierzem II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.
- Interesuje nas historia życia Ottomara Pipera - mówi Małgorzata Ratkowska. - Poszukujemy wolontariuszy, którzy przeprowadzą wywiady z mieszkańcami Kowala i okolic oraz przeszukaliby archiwa naukowe. Chodzi też o nawiązanie kontaktu z mieszkańcami Kowala i okolic, świadkami wydarzeń sprzed ponad 60 lat.
Zbieranie świadectw i dokumentacja losów Ottomara Pipera polegać będzie na kwerendach w archiwach naukowych i domowych zbiorach kowalan, a także rozmowach z najstarszymi mieszkańcami Kowala i okolic. Przy okazji tej fascynującej podróży do minionych zdarzeń powstanie film dokumentalny i książka, przedstawiające efekt całego śledztwa. Fundacja chce przygotować również wielką wystawę, złożoną ze zdjęć dawnego i współczesnego Kowala, utrwalonego przez jego mieszkańców. W związku z tym, poszukiwane są także osoby, które posiadają stare zdjęcia Kowala i chciałyby wypożyczyć je na potrzeby projektu.
Koordynatorami projektu są: Jerzy Giergielewicz, regionalista, emerytowany nauczyciel, pasjonat dziejów miasta oraz Małgorzata Ratkowska z Fundacji "Ari Ari". Przypomnijmy, że J. Giergielewicz i Ottomar Piper (pośmiertnie) otrzymali w ubiegłym roku tytuł Honorowego Obywatela Kowala.
Chętni do współpracy przy projekcie, jak również posiadacze archiwalnych materiałów mogą zwracać się do Małgorzaty Ratkowskiej pod nr telefonu 48 791 33 22 30.