https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Kalwaria Pakoska chce odnowić ołtarz polowy za Kościołem Ukrzyżowania

(dan)
- Obecnie zbieramy pieniądze na odrestaurowanie ołtarza polowego za Kościołem Ukrzyżowania oraz w dalszym ciągu na odrestaurowanie wnętrza kaplic - informuje Anna Grupa
- Obecnie zbieramy pieniądze na odrestaurowanie ołtarza polowego za Kościołem Ukrzyżowania oraz w dalszym ciągu na odrestaurowanie wnętrza kaplic - informuje Anna Grupa Nadesłane
Fundacja Kalwaria Pakoska od lat dba o sakralne zabytki w Pakości. Po raz kolejny prosi naszych Czytelników o finansowe wsparcie.

Dzięki projektowi unijnemu "Utworzenie parku kulturowego Kalwaria Pakoska", zabytkowe kapliczki odzyskały dawny blask. Fundacja cały czas dba jednak o ołtarze i inny sprzęt ruchomy znajdujący się w kapliczkach.

- Przy wsparciu darczyńców, corocznie organizowanej kweście, przekazywanemu 1 procent podatku, sukcesywnie poddawane są procesowi odrestaurowania. W minionym roku zakończono odrestaurowanie dwóch ołtarzy z kaplicy "Kajfasz Więzienie" - zdradza Anna Grupa, prezes Fundacji.

Koszt odrestaurowania tych ołtarzy to około 115 tysięcy złotych.

- Obecnie zbieramy pieniądze na odrestaurowanie ołtarza polowego za Kościołem Ukrzyżowania oraz w dalszym ciągu na odrestaurowanie wnętrza kaplic - dodaje Anna Grupa.

Za naszym pośrednictwem zarząd fundacji prosi o pomoc w realizacji tego zadania.

W związku z trwającym okresem przekazywania rocznych rozliczeń do Urzędów Skarbowych Zarząd Fundacji zwraca się z prośbą o przekazanie 1 % na kolejne prace renowacyjne naszej kalwarii (Nr KRS 0000282780).

Wpłaty również można dokonać na konto Fundacji: BS Pruszcz Pomorski o/Pakość - 74 8170 1034 0000 0316 2000 0010.

- Zarząd dziękuje za każdą formę wspierania naszych działań, które służą ratowaniu cennego i unikatowego w skali województwa kujawsko-pomorskiego zabytku, jakim jest Kalwaria Pakoska - podkreśla Anna Grupa.

Czterdzieści osób bierze udział w rozpoczętej dziś dwudniowej kweście na rzecz renowacji Kalwarii Pakoskiej. Akcja odbywa się na cmentarzu parafialnym w Pakości. Jej organizator, Fundacja Kalwaria Pakoska, uzyskała na prowadzenie zbiórki specjalne zezwolenie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. - O osoby do prowadzenia kwesty martwić się nie musimy. Chętnych nigdy nie brakowało - mówi Anna Grupa z Fundacji. W zbiórce uczestniczą samorządowcy, fundatorzy, przedstawiciele Fundacji Kalwaria Pakoska i jej sympatycy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego. Datki zbierane są do skarbonek. Cenną inicjatywę można też wesprzeć zaopatrując się w materiały promocyjne, m. in. kalendarze na rok 2019 prezentujące kalwaryjskie kaplice. - Tegoroczna kwesta jest już jedenastą z kolei. Rozpoczynaliśmy w 2007 roku. Wtedy zbiórką zajmowali się pakoscy harcerze - przypominają organizatorzy. Każda kwesta przynosi średnio 15 tys. złotych. Podczas rekordowej do skarbonek trafiło aż 21 tys. Efekty tegorocznej poznamy na początku przyszłego tygodnia. Pieniądze z jedenastej zbiórki przeznaczone mają być na odrestaurowanie tzw. zabytków ruchomych w kaplicach kalwaryjskich, czyli ławek, konfesjonałów i ambon. Dzięki środkom pozyskanym z kwest poprzednich zostały ukończone prace konserwatorskie w kaplicy "Dom Kajfasza i Więzienie". Odrestaurowano tam m. in. ołtarze główny oraz boczny. Całkowity koszt zadania wyniósł ponad 114 tys. zł.

Migawki z cmentarza w Pakości. Kwesta na renowację Kalwarii Paskoskiej

Kalwaria Pakoska obchodzi w bieżącym roku 390. rocznicę powstania. Kulminacyjnym punktem jubileuszu był sobotni i niedzielny odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Podczas uroczystej sumy prymas Polski, abp Wojciech Polak wyniósł Kalwarię do godności Archidiecezjalnego Sanktuarium Męki Pańskiej.  - To miejsce wyznania wiary. To także miejsce spotkań z Ukrzyżowanym. Od wieków przyciągające pielgrzymów - mówił o Kujawskiej Jerozolimie ks. prymas. Podkreślał, że ranga Kalwarii wzrosła szczególnie od momentu, gdy trafiły tu relikwie Krzyża Świętego.  Kalwaria Pakoska, to kompleks składający się z 25 kaplic i kościoła św. Bonawentury wraz z klasztorem franciszkanów. Jubileusz i nadanie godności sanktuarium święto na Kalwarii także mniej oficjalnie. Odbyła się tam także franciszkańska biesiada, którą uświetnił występ zespołu Gang Marcela.

Kalwaria Pakoska wyniesiona do godności Archidiecezjalnego S...

Noc Muzeów odbyła się także w Pakości. Mieszkańców regionu zaprosili do udziału w niej: franciszkanie, Fundacja Kalwaria Pakoska, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich oraz Ośrodek Kultury i Turystyki. W kaplicach Wieczernik i Kajfasz-Więzienie zaprezentowano: kronikę kalwarii z 1680 roku, zabytkowe przedmioty liturgiczne, franciszkańskie pamiątki z Jerozolimy, odrestaurowane obrazy i krzyże, zabytkowe sztandary i chorągwie. Była okazja obejrzeć film "Spektakl", prezentujący historię Kalwarii Pakoskiej oraz zdjęcia kalwarii wykonane w technice w 3D. Zwiedzający mieli okazję skosztować kawy po franciszkańsku. Wpierw jednak musieli jej ziarna rozbić ciężkim kamieniem.

Noc Muzeów na Kalwarii Pakoskiej. Warto było tam zajrzeć, bo...

Około 150 osób wzięło udział w biegu zorganizowanym z okazji 390-lecia Kalwarii Pakoskiej. Zawodnicy biegali dróżkami kalwaryjskimi, tuż obok zabytkowych, barokowych kapliczek. Pierwsze miejsce w kategorii dzieci do lat 6 zajął Maksymilian Miler. W kategorii wiekowej 7-11 lat zwyciężył Paweł Czkalski. W grupie 12-16 lat pierwszy na metę wpadł Maciej Niewiadomski. Najlepsza wśród kobiet była Natalia Jabłońska, a wśród mężczyzn - Rafał Tomkiewicz.

Bieg z okazji 390-lecia Kalwarii Pakoskiej [zdjęcia, wyniki]

Flash Info odcinek 4 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska