https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundamenty raczej nie przebiją fontanny na Starym Rynku w Bydgoszczy

Tak ma wyglądać Stary Rynek w Bydgoszczy
Tak ma wyglądać Stary Rynek w Bydgoszczy Wizualizacja UMB
Miasto czeka na wyniki prac archeologicznych na Starym Rynku. Mało prawdopodobne jednak, że zdecydują o rezygnacji z budowy fontanny

Jak informowaliśmy na początku listopada, komisja konserwatorów zabytków uznała, że powinno powstać kilka wariantów zagospodarowania części płyty Starego Rynku, w miejscu, gdzie do 1940 roku znajdowała się zachodnia pierzeja. To miałoby pozwolić na ekspozycję odsłoniętych murów. Inne rozwiązanie to bezpieczne zasypanie odkryć.

Stary Rynek w Bydgoszczy się zmieni. W miejscu zachodniej pierzei fontanna

Przypomnijmy, że podczas tzw. wyprzedzających badań archeologicznych (obejmują wszystkie miejsca prac ziemnych projektowanych poniżej współczesnych nawarstwień związanych z istniejącą nawierzchnią rynku) odsłonięto m.in. piwnice dawnego Muzeum Miejskiego, kryptę znajdującą się pod kościołem pojezuickim czy piwnice kamienic przylegających do kościoła.
Tymczasem, zgodnie z koncepcją projektantów z GM Architekci, w linii zabudowy zachodniej pierzei ma powstać fontanna.

Zapytaliśmy prezydenta Rafała Bruskiego, czy zapadła już decyzja o ostatecznej lokalizacji fontanny. - Wciąż czekamy na dokumentację z wynikami prac archeologicznych - odpowiedział. - To wtedy zapadnie ostateczna decyzja co do fontanny.
Rafał Bruski przyznaje, że widział odsłonięte fundamenty kościoła i kamienic, ale jak się wyraził „oglądanie fundamentów nie jest fascynujące”. - Każdy właściwie się spodziewał, co tam będzie. Poza tym nie liczymy, że dojdzie do jakichś epokowych odkryć - dodaje prezydent.

wizualizacja  GM Architekci

Stary Rynek w Bydgoszczy się zmieni. W miejscu zachodniej pi...

Przebudowa płyty Starego Rynku ruszy w przyszłym roku, prawdopodobnie wiosną. Prezydent Rafał Bruski chce, żeby inwestycja zakończyła się w tym samym roku. Oprócz samej płyty bydgoskiego rynku, rewitalizacji zostaną poddane również sąsiadujące z nim uliczki.

Co się zmieni na Starym Rynku? M.in. chodniki znajdujące się przy pierzejach zostaną poszerzone, ruch na bydgoskim rynku ma zostać ograniczony do niezbędnego minimum, centralna część placu zostanie wyłożona płytami granitowymi.
Nowością będzie pas świetlny wyznaczający przebieg 18 południka. Pomnik Walki i Męczeństwa zostanie przesunięty w kierunku północno-zachodnim. Pod specjalną szklaną kopułą zostaną wyeksponowane fragmenty ratuszowej wieży.

Wideo: INFO Z POLSKI odc.9 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

źródło: vivi24/x-news

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

x
xx

Już jeden sołtys w ciągu nocy zasypał odkryty Stary Rynek zamiast go wyeksponować dla zwiedzających Bydgoszcz jak pierwotnie planowano.

A
Anatol

To nie żadna fontanna tylko duże koryto do pojenia świń i krów ale bardzo drogie.  Prawdziwa fontanna stoi od niedawna w parku czyli Potop.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska