Fundusz nagród w policji zamrożony? Trwają rozmowy policyjnych związkowców z MSWiA

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
W ustawie okołobudżetowej zamrożono tzw. fundusz nagród w policji. Mundurowi związkowcy spotkali się z kierownictwem MSWiA w sprawie zabezpieczenia wypłat policyjnych premii
W ustawie okołobudżetowej zamrożono tzw. fundusz nagród w policji. Mundurowi związkowcy spotkali się z kierownictwem MSWiA w sprawie zabezpieczenia wypłat policyjnych premii Polskapress
Nie ma jeszcze porozumienia "na papierze" ale jest zapewnienie, że w policji będą wypłacane "trzynastki". Mundurowi mają też dostawać pieniądze ze służby pełnionej przez kolegę na "L4". Nie wiadomo, co z nagrodami. Specjalny fundusz, z którego miały być wypłacane, został zamrożony.

Rok 2021 może okazać się chudy dla policjantów. Teraz walczą o utrzymanie prawa do wypłat nagród, choć już w ustawie "O szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej" procedowanej jesienią zapowiadano poważne cięcia. I to we wszystkich służbach mundurowych. W tym roku zatem, zamrożeniu miał ulec fundusz, z którego wypłacano do tej pory premie i nagrody, np. z okazji Święta Policji.

Zobacz wideo: Tak powinno się przygotować auto na mrozy

W ubiegłym tygodniu Rafał Jankowski, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów wraz z innymi związkowcami spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, by wypracować - jak wynika z nieoficjalnych informacji - porozumienie dotyczące funduszu nagród w policji.

- Z informacji, jakie dostaliśmy od zarządu głównego, wynika że nie jest zagrożony fundusz dotyczący tzw. trzynastek, tak samo, jak pewne jest, że policjanci będą dostawali premie za służbę za kolegów, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich. Nie mamy jeszcze jednak konkretnych informacji na temat samego funduszu nagród - mówi Piotr Kujawa, przewodniczący NSZZ Policjantów w Kujawsko-Pomorskiem.

Z nieoficjalnych informacji, które pojawiły się w mediach na początku ubiegłego tygodnia, wynikało, że mundurowi mogą liczyć na premie tylko w wypadku, kiedy szef ich jednostki zaoszczędziłby pieniądze w ramach funduszy danej komendy. Finansowanie miałoby się też odbywać z pieniędzy przeznaczonych na wakaty.

Cięcia w policji przez Covid-19

W najbliższych dniach NSZZ Policjantów mają opublikować treść uzgodnień z resortem spraw wewnętrznych.

Skąd takie cięcia? W artykule 26 wspomnianej ustawy (druk sejmowy nr 641 z 30.09.2020) czytamy: "W roku 2021 (...) nie tworzy się funduszu nagród i zapomóg, o którym mowa w art. 110a (ustawy o policji, red.)". W uzasadnieniu ustawy czytamy z kolei, że "proponuje się, w związku z obecną sytuacją gospodarczą kraju spowodowaną epidemią COVID-19, wprowadzenie szeregu regulacji, które zmienią zasady dotyczące funduszu nagród."

"W roku 2021, co do zasady, proponuje się nie tworzenie oddzielnego, wynikającego z poszczególnych przepisów branżowych funduszy nagród. Działanie takie pozwoli na zmniejszenie w 2021 roku wydatków osobowych w jednostkach sektora finansów publicznych" - brzmi uzasadnienie ustawy okołobudżetowej.

To Cię może też zainteresować

Czekamy na odpowiedź z biura prasowego MSWiA co do tego, na jakim etapie są uzgodnienia ze związkowcami.

Z funduszu nagród i zapomóg finansowane były do tej pory nagrody motywacyjne, w formie pieniężnej lub rzeczowej, za wzorowe wykonywanie zadań służbowych, wykazywane w służbie męstwo i inicjatywę oraz pełnienie służby w trudnych warunkach. Przyznawano z niego również zapomogi w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęski żywiołowej, choroby, śmierci członka rodziny oraz innych zdarzeń powodujących pogorszenie sytuacji materialnej policjanta i jego rodziny.

Jesienią związkowcy NSZZ Policjantów zwracali się do Marszałek Sejmu ze specjalną opinią dotyczącą planowanych cięć. Zaznaczali w niej, że fundusz nagród stanowi zaledwie 2 proc. środków przeznaczonych na uposażenia (około 140 mln zł) i oszczędności z tego tytułu w relacji do Budżetu Państwa uznać by można za nieistotne.

- Od policjantów wymaga się dziś wyjątkowej dyspozycyjności i zaangażowania, co w warunkach utrzymującego się od lat kryzysu kadrowego wydaje się niemożliwe bez dodatkowego motywatora w postaci nagród finansowych - zaznacza Jankowski. - Nawet jeśli są one tak skromne, jak w przypadku policjantów na stanowiskach wykonawczych, to przy umiejętnym ich wykorzystaniu zapewniają przełożonym możliwość realnego wpływu na postawę swoich podwładnych - podkreśla przewodniczący NSZZ Policjantów.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dziwne

to reżimowi kończy się kasa na zbrojne ramię reżimu?

Dodaj ogłoszenie