Pracownicy punktów informacyjnych podpowiedzą, czy mamy szansę na dotację, na jaką kwotę możemy liczyć i gdzie złożyć dokumenty.

Anna Kulik: Przy wydawaniu unijnych pieniędzy skupimy się na wspieraniu projektów innowacyjnych.
(fot. nadesłane/PIFE)
Niebawem będzie można starać się o dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Jakie projekty mają największe szanse na dofinansowanie?
Polska otrzymała ogromny zastrzyk gotówki do wydania, bo aż ponad 82 mld euro, z czego nasze województwo prawie 2 mld. Teraz najważniejsze będzie, żeby je jak najlepiej zainwestować. Programy regionalne są dostosowane do potrzeb konkretnego województwa, więc muszą różnić się między sobą. Szczególny nacisk chcemy położyć na poprawę warunków życia ich mieszkańców. Dlatego, przy wydawaniu unijnych pieniędzy, skupimy się na wspieraniu projektów innowacyjnych. Mam tu na myśli przedsięwzięcia przedsiębiorców, którzy wymyślą nowy produkt lub usługę bądź znacząco ulepszą dotychczasowe. Bezzwrotne wsparcie trafi na badania i współpracę biznesu i nauki w celu wprowadzenia na rynek innowacji. Tymczasem mikro- i małym firmom pomożemy między innymi w zakupie maszyn i urządzeń. Będą mogły zaciągnąć na nie niskooprocentowane pożyczki. Zapewniamy, że także inne warunki spłaty będą atrakcyjniejsze niż tradycyjnie oferowane w bankach.
Przeczytaj również: Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Inwestujemy w młodych. Opłaca się
Jakie warunki trzeba będzie spełnić, by móc liczyć na unijne wsparcie?
Żeby sprawdzić, jakie możliwości pomocy z Unii Europejskiej nam przysługują, najlepiej udać się do najbliższego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (PIFE). W województwie kujawsko-pomorskim jest ich pięć: dwa główne w Toruniu i Bydgoszczy oraz trzy lokalne w Inowrocławiu, Grudziądzu i we Włocławku.
Pracownicy PIFE podpowiedzą, jakie mamy szanse uzyskania dofinansowania naszego przedsięwzięcia, na jakie kwoty możemy liczyć, jakie dokumenty powinniśmy przygotować oraz kiedy i gdzie należy je złożyć, aby dostać unijne pieniądze.
Projekt, po przygotowaniu i złożeniu do wskazanej instytucji prowadzącej nabór, będzie następnie oceniany przez ekspertów. Jeśli spełni kryteria i pomyślnie przejdzie etap oceny, otrzyma dofinansowanie.
I jeszcze ważna informacja: gdy już dostaniemy pieniądze z Unii Europejskiej, także możemy udać się do punktu informacyjnego, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo je rozliczyć i promować projekt.
Zainteresowani usługami PIFE mogą znaleźć aktualne informacje na temat godzin pracy, dyżurów zamiejscowych, wydarzeń informacyjno-promocyjnych realizowanych przez nie na stronie internetowej www.funduszeeuropejskie.gov.pl w zakładce: Znajdź Punkt Informacyjny.
Czy informacji o Funduszach Europejskich można szukać w internecie?
Są dostępne na wspomnianej już stronie internetowej zarządzanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Możemy tutaj zapoznać się z zasadami funkcjonowania Funduszy Europejskich, sprawdzić aktualne ogłoszenia o naborach wniosków, dowiedzieć się o terminach spotkań, szkoleń i konferencji poświęconych wsparciu z Unii Europejskiej. Na tej stronie uda się również odszukać zakładki poświęcone poszczególnym programom krajowym i regionalnym.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.
KONTAKT:
Więcej na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Główny Punkt Informacyjny: Toruń - tel.: 56 62 18 409
e-mail:[email protected]
