Gaelforce Dance, trzydziestoosobowy zespół irlandzkich tancerzy i światowej klasy muzyków ukazuje kulturę Irlandii w sposób do tej pory nieznany, dla wielu nowatorski. Dzięki nim możemy podziwiać Zieloną Wyspę poprzez pryzmat muzyki i tańca scalonych w wielkim show, które łączy teatr z baletem, taniec nowoczesny z dawnymi rytmami celtyckimi, współczesność z tradycją. To właśnie możliwość poznania innego oblicza Irlandii przyciąga na ich występy tysiące widzów. Dzięki mistrzowskim popisom i niesłychanym talentom byli entuzjastycznie przyjmowani w USA, Kanadzie, Niemczech, Australii i krajach Azji. Występowali przed papieżem Janem Pawłem II i królową brytyjską Elżbietą II. W Polsce oklaskiwało ich do tej pory ponad 30 tysięcy zachwyconych widzów, a na świecie aż 20 milionów.

Bohater spektaklu rywalizuje o względy pięknej tancerki
Podczas tegorocznych występów będziemy mogli podziwiać oryginalne układy taneczne oraz irlandzką muzykę, najpopularniejszy nurt tzw. muzyki etnicznej, na żywo. Spektakl, który zobaczymy, opowiada dzieje dwóch braci zakochanych w tej samej dziewczynie. Historia oparta jest na klasycznej formule szekspirowskiego wątku miłosnego, w którym prawdziwa pasja przeplata się z zazdrością i tragedią. Wrażenie wywoływane poprzez taniec potęguje ekspresyjna muzyka kompozycji Colma O'Foghlu - producenta płyt irlandzkiej piosenkarki Enyi.
Zespół w zawodowy sposób łączy elementy tańca irlandzkiego z baletem, a przede wszystkim ze stepem. Najbardziej efektowne są numery zbiorowe, w których podziwiamy precyzyjne linie tancerzy i absolutną jedność wykonywanych przez nich kroków i wystukiwanego rytmu.
Poprzez taniec opowiedziana jest historia tragicznej miłości
Widowisko jest połączeniem typowej muzyki irlandzkiej z muzyką klasyczną, popową i rockową. Twórcy czerpią inspirację z fonograficznych i tanecznych tradycji Irlandii, m.in. popularnych tańców, takich jak: reel, jig i hornpip. Choreografia scala układ irlandzki z tańcem tradycyjnym i nowoczesnym.
Założycielem formacji był Michael Durkan który, po udanym występie na Eurowizji z grupą Riverdance, postanowił utworzyć własny zespół. Trafili do niego tancerze z najlepszych szkół tańca irlandzkiego m.in. James Devine. Tańcząc w Gaelforce Dance, Devine pobił światowy rekord w stepowaniu i trafił do księgi rekordów Guinnessa. Jego wynik to 38 uderzeń na sekundę.
Przyjazd Gaelforce Dance zbiega się z obchodami Dnia św. Patryka, patrona Irlandii, przypadającymi 17 marca. W dniu tym Irlandczycy ubrani na zielono spotykają się na paradach, w pubach, gdzie podaje się zielone piwo, a nawet podziwiają rzeki zabarwione na zielono. Chociaż jest to święto typowo irlandzkie, obchodzone jest w wielu krajach na całym świecie.
Gaelforce Dance
Gaelforce Dance
Opera Nova, ndz. 16, 19
W niedzielę w Bydgoszczy odbędą się dwa spektakle Gaelforce Dance. Na oba od dawna nie ma już biletów. W kasie zostało już tylko kilkadziesiąt wejściówek na miejsca stojące. Powodzenie spektaklu spowodowało jednak, że irlandzcy tancerzy przyjadą do nas jeszcze raz. Dodatkowy spektakl zaplanowano na 30 marca w hali Łuczniczki. Bilety można jeszcze kupować m.in. w kasach Opery Nova.