Gaz z łupków? Nie chcemy kolejnych odwiertów!

Katarzyna Pomianowska
Wiertniczy Adam Niedźwiecki w pomieszczeniu, z którego kontroluje pracę wierteł w głębi ziemi w Szymkowie
Wiertniczy Adam Niedźwiecki w pomieszczeniu, z którego kontroluje pracę wierteł w głębi ziemi w Szymkowie Agnieszka Romanowicz
Czy podczas odwiertów gazu z łupków podziemne zbiorniki wody są bezpieczne? Co dzieje się z płuczką - wodą odzyskaną z odwiertów? Czy po ustawieniu wieży w Szymkowie pod Brodnicą - kolejna stanie w gminie Zbiczno?

Na te i inne pytania odpowiedzi szukają członkowie grupy Ostoja Brodnicka. Są na etapie utworzenia stowarzyszenia. W połowie lutego 2012 roku ruszyli z akcją informacyjną - roznoszą ulotki, uruchomili stronę internetową, za pośrednictwem mediów informują o swoich obawach związanych z wydobyciem gazu.

Ich główny cel? Nie chcą, by turystyczne tereny Pojezierza Brodnickiego zmieniły się w teren kopalni.

Lepiej zajmijcie się swoim ogródkiem!

Zależy im na środowisku

- Każda postawiona wiertnia to hałas, setki tirów i cystern na naszych drogach, to koniec turystyki, czystych jezior i rzek, to tony trucizn i niebezpieczeństwo zatrucia wód gruntowych i pól - apelują w wydanych przez siebie ulotkach.

Na czele grupy stoi Tomasz Derkowski, mieszkaniec Sumówka (gm. Zbiczno). Zaangażował się, gdy w listopadzie ub. roku na teren Brodnickiego Parku Krajobrazowego wjechały potężne pojazdy i rozpoczęto badania geologiczne. - Bardzo się zdziwiliśmy, bo wydawało nam się, że w parku nic nie można robić, a tu nagle wjeżdża sobie zagraniczna firma i zaczyna robić badania - mówi Tomasz Derkowski z Sumówka.

Mieszkańcy zaczęli działać, dotarli do koncesji, które zostały przyznany na gm. Zbiczno. To czego się dowiedzieli - mocno ich zaniepokoiło. - Firma została wpuszczona na ten teren bez decyzji środowiskowej. Pierwsza koncesja została wydana 1 lutego 2010 roku, a druga 17 sierpnia - 2011 - aneksująca pierwszą. W każdej z koncesji jest zapis, w którym ministerstwo zakazuje firmie prowadzenia jakichkolwiek badań na terenach Natura 2000. A firma zobowiązuje się, że nie będzie takich prac prowadziła - mówi Derkowski.

W Szymkowie rozpoczęło się wiercenie. Czy mieszkańcom hałas utrudni życie?

A Natura 2000?

To istotne, bo podczas prowadzonych prac firma zdaniem mieszkańców naruszyła ten zapis i weszła w obszar Natury 2000. - Dokładnie na jeziorze Sosno był rozciągnięty kabel sejsmiczny. Udokumentowaliśmy to fotograficznie, napisaliśmy pismo do ministerstwa środowiska z naszym stanowiskiem i pytaniami. Pismo zostało wysłane 8 grudnia 2011 roku - do dziś nie ma żadnej odpowiedzi.

Członkowie Ostoi obawiają się, jaki wpływ na wodę pitną mają prowadzone odwierty. - W Szymkowie jest ujęcie wody - dla połowy gminy, dla Cieląt, dla osiedla Michałowo w Brodnicy. Od ujęcia wody do miejsca odwiertu jest ok. 400 metrów. Co jeśli dojdzie do awarii? Ile ludzi nie będzie miało wody? Co jeśli do wody dostanie się chemia wykorzystywana przy prowadzeniu odwiertów? Firmy wydobywcze twierdzą, że nie ma prawa by dostało się to do wód gruntowych - bo szyby są tak dobrze skonstruowane. Może i teraz nic się nie dostanie, a co będzie za parę lat? Czy mogą zagwarantować, że w ciągu 20 lat - przez tyle może działać - nie będzie żadnej awarii? - zastanawiają się mieszkańcy.

Plac odwiertu gazu łupkowego w Szymkowie [zdjęcia]

Firma podczas spotkania z władzami, mieszkańcami czy mediami zapewniała, że zagrożeń nie ma. Członkowie Ostoi mają inne zdanie, w trosce o środowisko i swoją najbliższą okolicę nie chcą dopuścić, by kolejny odwiert stanął na terenie ich gminy.

Stąd m.in. przesłanie pod adresem "Pomorskiej" listu otwartego do firmy Talisman Energy w sprawie gazu łupkowego (dostępny na naszej stronie internetowej www.pomorska.pl), do mediów w regionie, Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Premiera, Sejmu RP i Parlamentu Europejskiego. Pytają w nim m.in. o koncesje na poszukiwanie gazu, o używanie ładunków wybuchowych przy poszukiwaniach, czy też posiadania funcuszy na wypłatę ewentualnych rekompensaty z powodu utraty wartości nieruchomości położonych w sąsiedztwie wiertni. - Temat nie jest łatwy, ale nie chcemy stać bezczynnie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tym tematem na naszą stronę internetową www.ostojabrodnicka.pl do szerszego zapoznania się z tematem.

Oto cała treść listu otwartego:

Zbiczno, 23.03.2012.
List otwarty do Talisman Energy w sprawie gazu łupkowego.
Na wstępie chcemy serdecznie Was powitać na naszej polskiej Ziemi. Jak zdążyliście zapewne zauważyć, Polacy to bardzo gościnny naród. Przybyliście jednak do nas kierowani powodami typowo biznesowymi, budzącymi wśród nas sporo lęków o stan środowiska, w którym żyjemy.
Zamierzaliśmy zadać Wam kilka pytań na uroczystym otwarciu wiertni w Szymkowie 03.03.2012, ale niestety impreza była zamknięta, wpuszczaliście tylko VIPów i mieszkańców Szymkowa.
Dlatego, korzystając z uprzejmości demokratycznych mediów chcemy zadać Wam publicznie kilka pytań:
1. Czy w koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego, przyznanej przez Ministerstwo Środowiska, macie zgodę na przeprowadzenie szczelinowania hydraulicznego z użyciem niebezpiecznych substancji chemicznych? Pytamy, bo Wasz sąsiad koncesyjny, firma Marathon Oil (koncesja nr 131 Brodnica 8/2010/p), który naruszył granice Natury 2000, takiej zgody nie ma.
2. Czy podczas szczelinowania zamierzacie stosować ładunki wybuchowe?
3. Czy zgodnie z unijną dyrektywą wodną (jesteście na terenie UE) odpowiednie instytucje monitorują Wasze prace w zakresie jakości wód podziemnych i powierzchniowych przed szczelinowaniem, w trakcie i po? Gdzie są dostępne te dane? Czy bezpłatny pobór wody jest opomiarowany? Kto założył liczniki?
4. Czy zamierzacie wydobywać gaz łupkowy na terenach Parków, Rezerwatów, Natury 2000?
5. Czy dysponujecie ekspertyzą dot. wpływu szczelinowania na złoża geotermalne znajdujące się między innymi pod Brodnicą?
6. Czy Wasze prace zostały poprzedzone wydaniem decyzji środowiskowej?
7. Gdzie będziecie wywozić płuczkę z płynem po szczelinowaniu zawierającym rakotwórcze substancje? W jaki sposób i pod czyją kontrolą będzie utylizowana? W USA jest zatłaczana głęboko pod ziemię. W Polsce mówi się, że ma być użyta do produkcji betonu przemysłowego. Czy moglibyśmy nabyć taką płytę, by poddać ją niezależnym, bezstronnym badaniom?
8. Skład chemikaliów dodawanych do wody jest zazwyczaj tajemnicą firm gazowych. Wy podzieliliście się tą wiedzą i w oficjalnych ulotkach twierdzicie, że są to m.in. guma guar, soda, kwasek cytrynowy, mydło, itd. Czy opracowaliście nową, rewolucyjną metodę szczelinowania w oparciu o bezpieczne dla środowiska składniki chemiczne? Dlaczego nie ogłaszacie tego światu? Branża nic o tym nie wie, a my może niepotrzebnie się martwimy? Czy naprawdę nie ma tam rakotwórczego benzenu, akryloamidu, tlenku etylenu i mutagenów? Czy raport przygotowany przez Departament Tematyczny Polityki Gospodarczej i Naukowej Parlamentu Europejskiego: "Wpływ wydobycia gazu łupkowego i ropy łupkowej na środowisko naturalne i zdrowie ludzi", który wymienia silnie toksyczne substancje wchodzące w skład płynu szczelinującego, jest kłamliwy?
9. Twierdzicie, że wtłaczana woda z chemikaliami pod ciśnieniem 600 atmosfer nie znajdzie spękań, szczelin - połączeń z warstwą wody pitnej, a szyb będzie wiecznie szczelny. Jeżeli jesteście tego pewni, to weźcie pełną odpowiedzialność za swoje słowa.
Oczekujemy złożenia nieodwołalnych gwarancji bankowych na rzecz samorządów gmin (uruchamianych przez UE) dotyczących zapłacenia za ewentualne szkody w środowisku i zdrowiu mieszkańców do wysokości kapitałów firm matek San Leon Energy i Talisman Energy Kanada. Jest to powszechnie stosowany w cywilizowanym świecie instrument zabezpieczania kontraktu.
Polisa ubezpieczeniowa nie jest z naszego punktu widzenia dobrym rozwiązaniem. Nie chcemy powtórki z Ekwadoru, gdzie Chevron uchyla się przed wyrokiem sądowym z zapłatą miliardów dolarów za zanieczyszczenie lasów deszczowych Amazonii.
10. Czy posiadacie fundusz, z którego wypłacicie rekompensaty z powodu utraty wartości nieruchomości położonych w sąsiedztwie Waszych wiertni? (teren górniczy). Czy mieszkańcy mogą już zlecać wyceny? Gdzie mają składać wnioski? W sądach powszechnych czy bezpośrednio w Waszej firmie? Pytanie to dotyczy wielu obywateli RP - poszukiwania i eksploatacja gazu łupkowego obejmuje teren jednej trzeciej Polski.
11. Czy zgodnie z zapisami w obowiązującej od 01.01.2012 ustawie Nowe Prawo Geologiczne i Górnicze zamierzacie wywłaszczać Polaków z ich ziemi? (Art. 19. 1).
Jeżeli macie kłopot z odpowiedzią na którekolwiek z powyższych pytań apelujemy - zaprzestańcie wierceń i niszczenia naszego środowiska.
Z poważaniem
Tomasz Derkowski,
Jan Borawski
Stowarzyszenie Ostoja Brodnicka (w organizacji)
www.ostojabrodnicka.pl

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie