W Inowrocławiu prowadzone będa poszukiwania wód termalnych. Miasto podpisało umowę z wykonawcą tej inwestycji. Zdjęcia

Red
18 maja w sali sesyjnej inowrocławskiego ratusza zastępca prezydenta miasta Ewa Komana podpisał umowę z firmą UOS Drilling z Warszawy, która wykona na terenie Inowrocławia odwiert o głębokości 2 kilometrów, w poszukiwaniu wód termalnych
18 maja w sali sesyjnej inowrocławskiego ratusza zastępca prezydenta miasta Ewa Komana podpisał umowę z firmą UOS Drilling z Warszawy, która wykona na terenie Inowrocławia odwiert o głębokości 2 kilometrów, w poszukiwaniu wód termalnych UM Inowrocławia
Wkrótce rozpoczną się poszukiwania wód geotermalnych w Inowrocławiu. Odwiert badawczy na głębokość 2 kilometrów wykona firma UOS Drilling S.A. z Warszawy, z którą miasto podpisało umowę. To inwestycja w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”.

Nowe rondo w Toruniu

Jak informuje Adriana Szymanowska, naczelnik wydziału komunikacji społecznej inowrocławskiego ratusza, wkrótce rozpoczną się poszukiwania wód geotermalnych w Inowrocławiu. Władze Miasta pozyskały dofinansowanie w wysokości 16 mln zł, czyli 100 proc. kosztów inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Zastępca prezydenta Inowrocławia Ewa Koman, podpisała 18 maja umowę z firmą UOS Drilling z Warszawy, która wygrała przetarg.

Wspomniana firma wykona odwiert badawczy do głębokości 2 kilometrów. Pracom towarzyszyć będą m.in. badania hydrologiczne, takie jak: wydajność wody termalnej, temperatury wody termalnej, temperatury zewnętrznej oraz ciśnienia atmosferycznego.

Po zakończeniu prac związanych z wywierceniem otworu badawczego oraz wszystkich badań terenowych i laboratoryjnych, zostanie wykonana dokumentacja, która będzie stanowiła podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację.

W przypadku osiągnięcia odpowiednich parametrów wody, po spełnieniu szeregu wymogów, odwiert badawczy najprawdopodobniej zostanie zaadaptowany jako otwór eksploatacyjny wód termalnych i będzie mógł stać się źródłem ciepła dla projektowanej ciepłowni geotermalnej, współpracującej z miejską siecią ciepłowniczą. Zgodnie z założoną koncepcją pozyskiwane ciepło geotermalne będzie odbierane bezpośrednio od wody termalnej i oddawane wodzie z sieci ciepłowniczej należącej do ZEC.

Warto dodać, że dalsze działania związane z potencjalnym wykorzystaniem wód geotermalnych będą możliwe, pod warunkiem pozyskania zewnętrznych środków. Prezydent, tak jak do tej pory, wnioskuje o dofinansowanie, wszędzie tam, gdzie to możliwe. Brak zewnętrznego wsparcia nie pozwoli na kontynuację tego zadania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie