Sepsę można wyleczyć
Choroba może szybko doprowadzić do zaburzeń krzepnięcia krwi i niewydolności narządów wewnętrznych, a w konsekwencji do śmierci. Objawy sepsy są często bardzo trudne do zdiagnozowania - mogą występować nagle i przebiegać gwałtownie.
To choroba zagrażająca życiu, w przypadku której pewne mechanizmy obronne organizmu zupełnie zawodzą. Dlatego też niezbędne jest jak najszybsze rozpoznanie oraz ustalenie przyczyn, by rozpocząć właściwe leczenie. Niezwykle ważne jest rozpoznanie zarazka wywołującego ciężki stan pacjenta. Nieraz są to bakterie czy grzyby bytujące od dawna w organizmie chorego, w części przypadków są to zarazki przeniesione z otoczenia np. drogą oddechową.
Wiele przypadków posocznic da się wyleczyć. Trzeba tylko zdążyć na czas.
Kogo najczęściej atakuje?
Atakuje osoby, które mają słaby system immunologiczny. Te słabości mogą być spowodowane czynnikami wrodzonymi lub nabytymi. Przyczyną mogą być różnego rodzaju choroby przewlekłe, które wymagają intensywnego leczenia np. sterydami. Słabości immunologiczne mogą być również spowodowane nadużywaniem leków lub być związane z wiekiem.
Posocznicą nie można się zakazić
Sepsa to indywidualna reakcja każdego organizmu. Natomiast można zakazić się czynnikami ją wywołującymi. U jednych zakażenie nie da żadnych objawów (to tzw. nosicielstwo), u innych może to być angina lub zapalenie gardła, u kolejnych zapalenie opon mózgowych i mózgu, a w końcu - u niektórych niestety posocznica. Znaczna część bakterii wywołujących te schorzenia szerzy się drogą kropelkową (oddechową).
Leczenie
Wyłącznie szpitalne i to na oddziałach intensywnej terapii. U chorych trzeba bardzo szybko doprowadzić do wyrównania ich stanu ogólnego i utrzymania właściwych parametrów życiowych.
Jak się chronić?
Zdrowy tryb życia - to najważniejsze. Wskazane jest rzucenie palenia, gdyż papierosy niszczą układ immunologiczny w drogach oddechowych. Nadużywamy antybiotyków - w ten sposób torujemy drogę zakażeniom grzybiczym i blokujemy swoją odporność. Złe odżywianie się, problemy ze snem czy życie w ciągłym stresie - także niekorzystnie wpływa na nasz system immunologiczny.
Szczepionki eliminują pewne zakażenia mogące wywoływać posocznicę. Są szczepionki przeznaczone specjalnie dla dzieci, np. przeciwko bakterii Hib (dla dzieci od drugiego miesiąca życia do lat pięciu), przeciw pneumokokom czy menigokokom można podawać zarówno dzieciom, jak i dorosłym. I tak dla osób powyżej 65. roku życia są szczepionki przeciwko pneumokokom. Nie ma górnego limitu wieku, jeśli chodzi o możliwość ich przyjęcia. Osobom w dobrej kondycji zdrowotnej wystarczy jedna dawka. Natomiast pacjenci chorujący na choroby płuc, układu krążenia, cukrzycę i inne choroby przewlekłe, co co pięć lat powinni powtarzać szczepienie. **
Szczepionka dla dzieci 30-50 zł za jedną dawkę. Dla dorosłych 50-80 zł. Do szczepień zawsze kwalifikuje lekarz, tylko on może wypisać receptę na szczepionkę.
Kiedy krew się psuje?
Termin "sepsis" oznacza w języku greckim gnicie. To określenie choroby opisywanej od czasów Hipokratesa jako "gorączka wywołana przez gnijące substancje", a przez Awicennę jako "psucie się" lub "gnicie" krwi.
Jedną z najgroźniejszych przyczyn sepsy są bakterie meningokoka. Jak podają statystyki rocznie zaraża się nimi ok. 200 osób, kilkadziesiąt umiera. Minigokoki przenoszone są wraz z krwią i śliną.
Najbardziej narażone są na nie małe dzieci, do piątego roku życia. Dlatego tak ważne jest, by w przedszkolach opiekunki nie pozwalały dzieciom pić z jednego kubeczka czy wymieniać się cukierkami już nadgryzionymi czy polizanymi.
Nastolatki stanowią kolejną grupę ryzyka - pocałunki, puszka piwa krążąca między uczestnikami zabawy, czy wspólny papieros - bakterie nie mogą nie wykorzystać takiej okazji.
Osoby przebywające w tzw. środowiskach zamkniętych, jak koszary, więzienia, dodatkowo osłabione wysiłkiem fizycznym - to kolejna grupa ryzyka.
Obowiązek zgłoszenia
Zgodnie z prawem lekarz lub felczer ma obowiązek zgłoszenia zachorowania na posocznicę do powiatowego inspektora sanitarnego, właściwego dla miejsca zachorowania. Natomiast przypadki zgonu z powodu posocznicy bezpośrednio do wojewódzkiego inspektora sanitarnego. za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny w wysokości kilku tysięcy złotych.
Na świecie
Na świecie co roku na ciężką postać sepsy choruje 18 milionów ludzi, a 750 tysięcy umiera. W Polsce rocznie diagnozuje się około 100 tys. przypadków, z czego 30-40 proc kończy się zgonem. Aż trzy czwarte chorych umiera z powodu zbyt późnego rozpoznania choroby.
Kosztowna choroba
Koszty leczenia są bardzo wysokie - w USA rocznie to około 17,4 miliarda dolarów, w Europie 7,6 miliarda euro - 20-30 tys. euro na pacjenta. W Polsce leczenie pacjenta kosztuje 2-3 tys. dziennie, a w szczególnie ciężkich przypadkach potrzebne są leki za kilkaset tysięcy złotych.
Według wstępnych danych Polskiej Grupy Roboczej ds. Sepsy, powołanej kilka lat temu przy Polskim Towarzystwie Anestezjologii i Intensywnej Terapii, średni wiek pacjenta z ciężką sepsą w Polsce to 54 lata, a 60 procent stanowią mężczyźni. Przeciętny pobyt na oddziale intensywnej terapii trwa 19 dni.
Te objawy powinny zaniepokoić:
duże skoki temperatury ciała
bardzo wysoki albo niski poziom leukocytów
oddech - ponad 20 na minutę
tętno - ponad 90 na minutę
W przypadku ciężkiej sepsy występują: gorączka, dreszcze, wymioty, bóle brzucha, wybroczyny na skórze, niekiedy majaczenie.