https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdy miłość boli

Maja Erdmann
Fot. sxc
Partnerzy inicjując kontakt seksualny oczekują przyjemnych wrażeń. Niestety, nie wszystkie pary mają tyle szczęścia. Czasami pojawia się ból.

Ból taki może mieć charakter ostry lub nawracający. Bolą okolice narządów płciowych albo miednicy małej. Ten zespół dolegliwości bólowych nazywa się dyspareunią.

- Zaburzenie to występuje dość często wśród kobiet i w małym stopniu u mężczyzn - mówi doktor Zbigniew Fronczek, specjalista ginekolog-położnik i seksuologii klinicznej. - Przyczyn dyspareunii jest wiele - od psychicznych po zmiany organiczne. Przykre odczucia związane z bólem mogą powodować osłabienie pożądania, podniecenia, zaburzenia wzwodu, zaburzać orgazm, być przyczyną niechęci do kontaktów seksualnych lub do ich zaniechania.

Dyspareunia może być pierwotna - istnieje od zawsze, od momentu inicjacji seksualnej. Dyspareunia wtórna pojawia się po okresie bezbólowych kontaktów seksualnych, a powstaje w wyniku urazów psychicznych, schorzeń narządu rodnego czy chorób ogólnych.

- Częstym schorzeniem u młodych kobiet jest zapalenie sromu i pochwy wywołane zakażeniami bakteryjnymi, rzęsistkiem pochwowym, drożdżakami, chlamydiami, czy też wirusami. W zależności od rodzaju zakażenia występuje pieczenie, świąd, ból i obfite upławy i zaczerwienienie w obrębie sromu i pochwy. Próba podjęcia kontaktu seksualnego, ze względu na rozrywający ból, jest praktycznie niemożliwa - mówi doktor Fronczek. - Warunkiem skutecznego leczenia jest poddanie się kuracji obojga partnerów.

Na bolesność podczas stosunków skarżą się też kobiety w okresie menopauzy. Często cierpią one z powodu zespołu zapalenia pochwy i jej przedsionka. Także spadek poziomu hormonów ma wpływ na dolegliwości bólowe - powoduje on zanik śluzówki pochwy, większą podatność na zakażenia, zmniejszone zwilżanie przedsionka i pochwy. - Najczęściej stosowanie środków nawilżających przedsionek pochwy, hormonalnej terapii zastępczej i psychoterapia rozwiązują ten problem - zapewnia Zbigniew Fronczek.

U młodszych kobiet bolesność podczas stosunku może mieć podłoże anatomiczne w wyniku zmian położenia macicy w postaci utrwalonego tyłozgięcia. Innymi przyczynami dyspareuni mogą być: stany zapalne przydatków, guzy przydatków i endometrioza miednicy małej, a także zwężenia światła pochwy po operacjach, zrosty pooperacyjne, czy blizny krocza po porodzie.

U mężczyzn, choć zdecydowanie rzadziej niż u kobiet, też spotykamy się z objawami dyspareunii. Przyczyny wywołujące to schorzenie to najczęściej czynniki psychogenne - zachowania histeryczne czy hipochondryczne, stany lękowe, niewłaściwe relacje partnerskie. W takich przypadkach konieczne jest leczenie w formie psychoterapii.

- Zdarza się, że w leczeniu tej dolegliwości nie wystarczą środki farmakologiczne, trzeba udać się po poradę do psychologa - mówi doktor Fronczek. - W wielu przypadkach za bolesność stosunków odpowiadają bowiem niewłaściwe relacje partnerskie, zachowane w pamięci bolesne doznania seksualne i zachowania histeryczne.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska