Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy rodzic pracuje, dziecko idzie do przedszkola. Także w wakacje

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
W przedszkolach nadal obowiązuje reżim sanitarny. W salach nie ma dywanów ani pluszowych zabawek, które trudno zdezynfekować
W przedszkolach nadal obowiązuje reżim sanitarny. W salach nie ma dywanów ani pluszowych zabawek, które trudno zdezynfekować Anna Kaczmarz
- Rodzice, którzy pracują, mimo epidemii przyprowadzają dzieci w wakacje – mówią w przedszkolach w regionie. Choć obostrzenia nieco zelżały, placówki nadal muszą przestrzegać reżimu sanitarnego.

- Do naszego przedszkola przychodzi mniej więcej tyle samo dzieci, co zwykle w wakacje – mówi Alina Nejman, dyrektor Przedszkola nr 66 w Bydgoszczy. - Jest ich czasem 30, a czasem 60, w zależności od dnia czy tygodnia. Wielu rodziców pracuje i nie ma możliwości zapewnienia opieki dzieciom, dlatego chętnie przyprowadzają je także latem.

Osobne grupy

Przedszkole nr 66, podobnie jak inne placówki w regionie i kraju, cały czas funkcjonuje w reżimie sanitarnym. Oznacza to m.in. konieczność zapewnienia odpowiedniej powierzchni dla każdego dziecka czy dezynfekcję pomieszczeń i zabawek. - Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że mamy duże sale, toteż w grupie może być do 25 dzieci – dodaje Alina Nejman.

- Pilnujemy reżimu sanitarnego – mówi też Jolanta Węder, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 5 w Toruniu. - Grupy są mniej liczne i przypisane do konkretnej sali tak, aby dzieci nie mieszały się ze sobą. Rano dzieciom jest mierzona temperatura. Rodzice nadal nie wchodzą do placówki. Dziecko jest odprowadzane przez panią woźną bezpośrednio do swojej grupy. Na dwór grupy dzieci również wychodzą osobno, o określonych godzinach, a urządzenia na placu zabaw są dezynfekowane. Po raz pierwszy w tym miesiącu zaprosiliśmy do przedszkola gości: pana, który prezentował muzykę etniczną oraz teatrzyk, którzy pojawi się u nas w środę. Te zajęcia dla każdej grupy odbywają się osobno, również z zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.

Mimo tak ścisłego reżimu, także i tutaj rodzice chętnie przyprowadzają dzieci. - Od momentu otwarcia placówki liczba dzieci utrzymuje się mniej więcej cały czas na tym samym poziomie – mówi Jolanta Węder. - Obecnie jest zapisanych około 104, średnio przychodzi około 70. W tym roku z powodu pandemii nie przyjmujemy dzieci z innych placówek.

Szykują się na wrzesień

W Toruniu, podobnie jak w Bydgoszczy, przerwa wakacyjna w publicznych przedszkolach została skrócona do dwóch tygodni. W Przedszkolu nr 5 rozpoczyna się od najbliższego poniedziałku. - Spodziewam się, że gdy wrócimy, to rodziców zainteresowanych przyprowadzeniem dziecka będzie więcej – mówi Jolanta Węder. - Powoli przygotowujemy się już do nowego roku szkolnego. Zawsze pod koniec sierpnia odbywał się w naszej placówce tydzień adaptacyjny. W tym roku również zaprosimy nowe przedszkolaki, ale spotkania te będą wyglądać trochę inaczej. Dzieci i rodzice to w sumie grupa 50 osób, dlatego trzeba będzie ją podzielić.

- W tej chwili raczej nie planujemy dni adaptacyjnych – mówi natomiast Wanda Szczygielska, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi we Włocławku. - W tej chwili mamy zapisanych na wakacje 26 dzieci, przychodzi 19-22. Funkcjonują dwa oddziały. Na sierpień zapisanych jest 14 dzieci. Tak jak inne przedszkola publiczne we Włocławku pracujemy latem bez przerwy, aby ułatwić rodzicom codzienne funkcjonowanie. Cały czas działamy w rygorze sanitarnym. Dzieci przyzwyczaiły się już do mierzenia temperatury przed wejściem, dezynfekcji rąk, zabawek itp. Zdyscyplinowani są również rodzice, którzy dostosowują się do wymagań i zachowują się bardzo odpowiedzialnie. Choć dzieci jest mało, w związku z rygorem sanitarnym mamy dużo pracy.

Wytyczne GIS

Obecnie przedszkola zobowiązane są do przestrzegania wytycznych GIS, które mówią m.in., że:

  • Grupa dzieci wraz z opiekunem powinna w miarę możliwości przebywać w wyznaczonej i stałej sali
  • Zaleca się, jeśli to możliwe, aby do grupy byli przyporządkowani ci sami opiekunowie
  • W miarę możliwości należy tak zorganizować zajęcia, aby grupy nie mieszały się ze sobą.
  • W grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci
  • Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego dla 3-5 dzieci powinna wynosić co najmniej 16 m kw.;
  • Gdy dzieci jest więcej niż 5, powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko zwiększa się i wynosi:

-co najmniej 2 m kw., jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie,
-co najmniej 2,5 m kw., jeśli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie lub zapewnione jest leżakowanie

  • Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę
  • Z sali należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie da się zdezynfekować np. dywany i pluszowe zabawki.
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska