Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy w nocy bolą zęby, w Inowrocławiu na kasę chorych pomocy nie uzyskasz

(FI)
Ratusz informuje, że zapewnienie nocnej pomocy stomatologicznej nie należy do obligatoryjnych zadań gminy.
Ratusz informuje, że zapewnienie nocnej pomocy stomatologicznej nie należy do obligatoryjnych zadań gminy. sxc.hu
Kto ma zabezpieczyć nocną pomoc stomatologiczną w ramach NFZ, jeśli nie miasto? - pyta radny Andrzej Kieraj.

Podczas ostatniej sesji miejskiego samorządu Kieraj złożył w tej sprawie interpelację. Właśnie otrzymał odpowiedź i nie jest z niej zadowolony.

- Obowiązkiem miasta jest zapewnienia podstawowej opieki lekarskiej. Zalicza się do niej także pomoc stomatologiczna. Zaś z odpowiedzi, którą otrzymałem wynika, że nasze władze nie przykładają się do uruchomienia nocnej pomocy dentystycznej - zauważa Kieraj.

Nie ma racji?

Tymczasem ratusz przypomina, że zapewnienie nocnej pomocy stomatologicznej nie należy do obligatoryjnych zadań gminy - miasta. Od 1 stycznia 2000 roku, po reformie systemu ochrony zdrowia, rozpoczęły w Inowrocławiu działalność niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej utworzone na bazie zlikwidowanego Miejsko-Gminnego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

W latach 2004-2008 jeden z takich niepublicznych zakładów udzielał nocnej pomocy stomatologicznej. Jednak później żadna z placówek nie zdecydowała się na świadczenie takich usług w ramach NFZ. Próbowano zainteresować tym inowrocławski szpital. Następnie w 2012 roku prezydent zwracał się do NFZ w sprawie uruchomienia nocnej pomocy stomatologicznej. Otrzymał jednak informację, że środki na lata 2011-2013 rozdysponowane zostały już w 2010 roku i nie przewiduje się konkursów uzupełniających.

- Nie wszyscy inowrocławianie zarabiają po 10 tysięcy złotych, żeby było ich stać na korzystanie z prywatnych nocnych usług dentystycznych. Działania miasta, o których wspomniano w odpowiedzi na moją interpelację nie przyniosły żadnych efektów. A tu trzeba wiercić przysłowiową dziurę w brzuchu - podkreśla radny.

Zobacz także: Klinika Medycyny Ratunkowej widziana oczami pacjenta

To nie takie proste

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielem wspomnianego niepublicznego zakładu opieki, który w latach 2004-2008 świadczył nocną pomoc stomatologiczną w przychodni przy ul. Świętokrzyskiej.
- Prosił nas o to prezydent Inowrocławia, dlatego zdecydowaliśmy się na taką działalność - słyszymy.

Firma nie ma już w ofercie nocnych usług. Okazało się bowiem, że pula pieniędzy przeznaczanych na ten cel przez NFZ nie jest zbyt wysoka. - Tymczasem koszty zorganizowania leczenia są spore. Trzeba opłacić lekarzy, asystentki stomatologiczne, gabinet. No i... ochronę, bo pacjenci przychodzili różni - słyszymy.

W ciągu nocy zdarzało się przyjmować nawet i 30 osób. Nie oznacza to jednak, że wszystkie z nich wymagały doraźnej pomocy. Na 10 obsłużonych pacjentów, tych wymagających nagłej pomocy było 2. - Ludzie zauważyli, że mogą wyleczyć sobie zęby bez kolejki i z refundacją NFZ, więc korzystali z tego, a my nie mogliśmy odmówić im pomocy - słyszymy.

Dlatego po 2008 roku nie udało się już namówić żadnego niepublicznego zakładu na prowadzenie nocnej pomocy stomatologicznej. Co ciekawe, rezygnuje z tych usług coraz więcej firm medycznych w regionie. Problemy z nocnym stomatologiem na NFZ są nawet w miastach, takich jak Bydgoszcz i Toruń.

Czytaj e-wydanie »
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska