Wideo. Nowe drony dla Wojska Polskiego

Najczęściej strażacy udzielali pomocy zanim przybyło pogotowie:
- osobom po zasłabnięciu np. na chodniku, parkingu lub w domu,
- osobom, które doznały urazu,
- osobom po zachłyśnięciu,
- osobom z zatrzymanymi funkcjami życiowymi, gdzie wdrażana jest RKO,
- kobiecie i dziecku po porodzie, który odbył się w warunkach domowych
- Do roku 2018 w naszych statystykach nie notowaliśmy zdarzeń, w których zastępy strażackie zajmowały się jedynie ratownictwem medycznym. Od jesieni 2020 r notujemy zwiększoną ilość takich akcji - dzieli się spostrzeżeniami mł. bryg. Korgol. - Wpływ na to ma na pewno stan obciążenia grudziądzkiego szpitala spowodowany epidemią COVID-19.
I tak,
- w 2018 roku - w ogóle strażacy z Grudziądza nie byli dysponowani do zdarzeń medycznych
- w 2019 roku - strażacy udzielali pierwszej pomocy 2 razy
- w 2020 roku - strażacy udzielali pierwszej pomocy 7 razy
- w 2021 roku - strażacy udzielali pierwszej pomocy 44 razy! Dla porównania strażacy: z Inowrocławia - 66 razy, z Nakła - 63 razy, z Bydgoszczy 60 razy, z Włocławka - 53.
Jeśli chodzi o miejscowości, gdzie strażacy najczęściej byli wzywani do zdarzeń medycznych to dominuje Miasto Grudziądz (33), następnie Gmina Łasin (5), Gmina Grudziądz (3) i Gmina Rogóźno (3).
Wspierają pogotowie gdy medycy nie dają rady znieść pacjenta z domu do karetki
Dodatkowo w 2021 r. o połowę zwiększyła się liczba interwencji, w których w różny sposób, strażacy wspierają działania zespołów ratownictwa medycznego. - Od siłowego otwarcia drzwi aby medycy mogli dotrzeć do poszkodowanego, poprzez wspieranie w resuscytacji krążeniowo-oddechowej, wyciąganie „zakopanej” w błocie lub śniegu karetki do transportu chorego np. po klatce schodowej - wymienia mł. bryg. Paweł Korgol.
W 2021 roku strażacy takiej asysty udzielali aż 62 razy. Dla porównania w 2018 roku - 38.
Przypomnijmy, że na terenie Grudziądza stacjonują trzy karetki. O kolejny zespół wyjazdowy ratownictwa medycznego apelował do dyrektora szpitala Macieja Hoppe oraz prezydenta Macieja Glamowskiego podczas sesji w styczniu radny Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Misiewicz który jest także ratownikiem medycznym. Podkreślał, jak bardzo pilna jest potrzeba zabezpieczenia dodatkowej karetki w mieście. Pisaliśmy o tej sprawie w poniższym artykule.
Po sesji sprawą zajął się dyrektor szpitala, Maciej Hoppe który również zgodził się z radnym Misiewiczem w kwestii zabezpieczenia czwartego ambulansu. Jak w rozmowie z "Pomorską" podkreślił dyrektor Hoppe zgodę musi wyrazić Wojewoda. Jeśli chodzi o szpital, to służby rozmawiały z załogą, która chętnie odpowiedziała na ten apel. - Udało nam się zrobić grafik na cały marzec wraz z dodatkową karetką. Nie było problemu ze zorganizowaniem załogi - mówi Maciej Hoppe. - Prośba o uruchomienie dodatkowej karetki wraz z grafikiem gwarantującym jej zabezpieczenie w medyków trafiła do wydziału zarządzania kryzysowego u Wojewody. Czekamy na decyzję.
Karetki w Grudziądzu stacjonują: przy straży pożarnej na os. Rządz, przy ul. Szpitalnej na Starówce oraz przy szpitalu na Rydygiera. Ewentualnie czwarta karetka miałaby stanąć również przy ul. Szpitalnej.