Spis treści
Na spacer po woj. kujawsko-pomorskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. kujawsko-pomorskim, które inni już sprawdzili. Wybierz najlepszą dla siebie.
Nim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 03 maja w woj. kujawsko-pomorskim ma być od 13°C do 20°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 0% do 41%. W niedzielę 04 maja w woj. kujawsko-pomorskim ma być od 10°C do 14°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 1% do 39%.
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Doliny Brdy (Miastko - Przechlewo) - Pieszy Żółty ver. 2017
- Początek trasy: Sępólno Krajeńskie
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 51,65 km
- Czas trwania spaceru: 6 godz. i 55 min.
- Przewyższenia: 100 m
- Suma podejść: 1 631 m
- Suma zejść: 1 634 m
Spacerowiczom trasę poleca JJ_Active
Szlak "Doliny Brdy" PM - 1521 y /długość 51 km/
Miastko - Starzno - Stara Brda - Rezerwat "Przytoń" - Nowa Brda - Rudniki - Przechlewo. W okolicach Przechlewa szlak idzie zniszczonym mostem (brak możliwości przejścia suchą nogą). W rejonie Rezerwatu bagniska Niedźwiady szlak przez kilkaset metrów wiedzie terenami podmokłymi.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: ZIELONKA CHALLENGE 75+ K
- Początek trasy: Janowiec Wielkopolski
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 70,79 km
- Czas trwania spaceru: 23 godz. i 36 min.
- Przewyższenia: 76 m
- Suma podejść: 670 m
- Suma zejść: 675 m
Spacerowiczom trasę poleca KaPe
ZIELONKA CHALLENGE 2018
Dystans 75+ km
Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka
„75+ km”: Z Owińsk przez Dziewiczą Górę, Ludwikowo, do Tuczna następnie południową stroną wokół jezior Stęszewskiego i Wronczyńskiego Dużego do Wronczyna, dalej północną stroną w/w jezior w kierunku Czernic, Zielonki, przez Dąbrówkę Kościelną, Niedźwiedziny, Sławicę, Dzwonowo, Głęboczek, Zielonkę, Kamińsko, Rakownię, Bolechowo, Trzaskowo, Potasze i wspólny powrót do mety w Owińskach.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Łąkorz
- Początek trasy: Jabłonowo Pomorskie
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 10,34 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 106 m
- Suma podejść: 720 m
- Suma zejść: 680 m
Wojciechstypa poleca tę trasę
Poznajemy nowe okolice. Na dzisiaj po raz pierwszy trasa od jez. Łąkorz w stronę Jeziora Skarlińskiego.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Wdzydzki Park Krajobrazowy / pętla z Czarliny
- Początek trasy: Sępólno Krajeńskie
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 20,45 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 5 min.
- Przewyższenia: 121 m
- Suma podejść: 1 152 m
- Suma zejść: 1 157 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca GR3miasto
Wdzydzki Park Krajobrazowy to dość obszerny, a zarazem urozmaicony teren przepięknych, wiecznie zielonych lasów, wśród których skrywa się mnóstwo malowniczych jezior i rzek. To świetny kierunek dla turystyki, szczególnie w okresie przejściowym, kiedy wokoło jest szaro, buro i ponuro. Bory Tucholskie, które mieliśmy okazję przemierzyć pieszo, to wspaniały rejon pod kątem wszelakiej turystyki nie tylko wędrownej. W poprzednich naszych relacjach opisywaliśmy wiele tras rowerowych, jak i kajakowych tych niezwykle interesujących rejonów.
Zwykle nasze wycieczki rozpoczynamy we Wdzydzach Kiszewskich, jednak tym razem nasza pętla rozpoczynała i kończyła się z maleńkiej wsi - Czarlina. Leży ona po przeciwnej stronie Jeziora Jelenie, które dość wąską rynną rozdziela obie miejscowości.
Pierwszym celem naszej wędrówki był malowniczy cypel, z którego obserwować można tzw. krzyż jezior wdzydzkich. Na północ mamy tu wspomniane Jezioro Jelenie, a na południe – największe z tutejszych akwenów - Jezioro Wdzydze. Na przeciwległym brzegu wznosi się wieża widokowa, a dalej prosto rozpościera się przepiękny widok na Jezioro Gołuń. Zauroczeni pięknymi widokami pozwalamy sobie na mały popas nad brzegiem jeziora. Tego dnia świeci przepiękne słońce więc donikąd nam się nie spieszy.
Po krótkim odpoczynku udajemy się w kierunku Osady Rybackiej, gdzie przez drewniany most przedostajemy się na drugą stronę Wdy. Nieco dalej, rzeka wpływa do Jeziora Radolnego. My kontynuujemy naszą wędrówkę trzymając się brzegu jeziora, gdyż naszym celem jest malowniczy cypel zwany Gąsiorem. Choć na żadnej z map nie ma drogi wiodącej przy samym brzegu jeziora, zapewniamy, że w rzeczywistości biegnie tędy wąska ścieżynka, w sam raz na spacer. Na cyplu robimy postój na drugie śniadanie. W ruch idą kanapki, owoce, a także coś słodkiego, każdy wg własnego gustu i chęci.
Nasyceni ruszamy dalej. Żegnamy się z ogromnym akwenem tzw. Kaszubskiego Morza i zagłębiamy się w głuszy wiecznie zielonych lasów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Piękne barwy uzupełniają grządki suchych po zimie wrzosów – wrócimy tu jak będą kwitnąć, we wrześniu! Przemierzając pośród iglaków udajemy się w kierunku jezior: Lipno i Lipionko, nad którymi góruje platforma widokowa. Mniejsze jeziorko nadal pokrywa tafla lodu, na większym bliżej już do wiosny. Podziwiając cudowne widoki robimy kolejny piknik. Z plecaków ponownie wyjmujemy przygotowane w domu pyszności. Jest też herbata bądź kawa z termosu, aż ciężko ruszyć się dalej.
Kolejne kilometry wiodą przez bardziej otwarte przestrzenie nad jeziorami: Słupino i Słupinko. Gdzieniegdzie jednak trzeba nadkładać drogi, wszak okazuje się, że wiele gospodarstw i prywatnych działek i dochodzi do samego brzegu, wzdłuż którego nie ma przejścia. Przepiękne widoki raczą nas za Smolarnią nad meandrami Wdy – to ostatni już etap naszej wędrówki.
Zapewne wrócimy tu niejeden jeszcze raz, gdyż we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym piękne jest o każdej porze roku, a odległość od Trójmiasta to raptem godzina jazdy samochodem.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Ciche
- Początek trasy: Jabłonowo Pomorskie
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 12,57 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 50 min.
- Przewyższenia: 115 m
- Suma podejść: 915 m
- Suma zejść: 873 m
Wojciechstypa poleca tę trasę
W końcu sezon 2017 rozpoczęty, pogoda zaczyna dopisywać i ruszamy na trasy dookoła jezior Pojezierza Brodnickiego. Dzisiaj na tapetę bierzemy jez. Ciche, a przy okazji małe jeziorko Karaś pomiędzy Cichym a Zbicznem.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Grudziądz - Gardeja - Pieszy Żółty ver. 2018
- Początek trasy: Jabłonowo Pomorskie
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 74,58 km
- Czas trwania spaceru: 10 godz. i 21 min.
- Przewyższenia: 134 m
- Suma podejść: 1 700 m
- Suma zejść: 1 730 m
JJ_Active poleca tę trasę
Szlak Grudziądz - Gardeja pieszy żółty. Szlak w tragicznym stanie - tylko dla szlakowych Hard Corów. Dużo odcinków praktycznie nie do przebycia dla zwykłego turysty. Szlak w rejonie jez. Kuchnia dzieli się na dwa PTTK-i swego czasu zapewne był to szlak łączny. W rejonie Grudziądza oznakowanie jest szczątkowe. Ogólnie wszystkie szlaki w rejonie Grudziądza są w koszmarnym stanie technicznym. Szlak pokonywałem wg spotykanych po drodze znaków które czasami zupełnie nie odpowiadają "mapowym" wersjom. Aby zrobić szlak w całości podchodziłem do niego 3 razy. Ogólnie masakra - najtrudniejszy szlak do znalezienia w terenie i masa odcinków niezdatnych do przejścia. Ogólnie nie polecam szlaku. PTTK Grudziądz (o ile coś takiego istnieje) to w ogóle jakaś pomyłka?!
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Trening na Jeziorem Włocławskim.
- Początek trasy: Lubień Kujawski
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 9,81 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 16 min.
- Przewyższenia: 29 m
- Suma podejść: 813 m
- Suma zejść: 812 m
Spacerowiczom trasę poleca Fajnyfacet7
Nowa Przystań Miejska nad Jeziorem Włocławskim, przy ul. Płockiej, to świetne miejsce do treningu wysiłkowego ... co prawda moja przygoda z bieganiem trwa niedługo, dlatego cięgle się uczę. Tu doskonale można ćwiczyć podbiegi po schodach, pod pochyłą drogę, można wykonać wiele innych ćwiczeń z wykorzystaniem otaczających mas rzeczy - ławki, barierki, schody ...
I jeszcze ten zachód słońca ... kiepski zdjęcie, ale chyba zachęca do odwiedzenia tego miejsca :)
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Szumny Zdrój - Górzno
- Początek trasy: Rypin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 6,59 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 55 min.
- Przewyższenia: 115 m
- Suma podejść: 607 m
- Suma zejść: 620 m
Wojciechstypa poleca tę trasę
Po kilku latach powrót na trasę w Górznie. Bardzo fajna, chociaż krótka trasa w rezerwacie Szumny Zdrój, tylko komary "jak bociany".
Potem krótki spacer od plaży przez miasto.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Wielkiego Kanału Brdy (Rytel - Legbąd) - Pieszy Zielony ver. 2017
- Początek trasy: Kamień Krajeński
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 15,6 km
- Czas trwania spaceru: 46 godz. i 39 min.
- Przewyższenia: 118 m
- Suma podejść: 674 m
- Suma zejść: 682 m
Trasę dla spacerowiczów poleca JJ_Active
Szlak pieszy, którego trasa biegnie wzdłuż Wielkiego Kanału Brdy. Główną atrakcją na szlaku jest akwedukt i wieża widokowa w Fojutowie oraz drewniane domostwa w Legbądzie. Szlak bez "haszczowania", można (praktycznie w całości) pokonać na rowerze górskim.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Skarszewski przez Pojezierze Kaszubskie
- Początek trasy: Nowe
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 81,54 km
- Czas trwania spaceru: 173 godz. i 33 min.
- Przewyższenia: 253 m
- Suma podejść: 1 654 m
- Suma zejść: 1 907 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca GR3miasto
Szlak Skarszewski, to znakowany szlak turystyki pieszej przebiegający przez wschodnią część Pojezierza Kaszubskiego. Łączy on Skarszewy z Sopotem licząc 81,5 km. To z pewnością ciekawy kąsek dla amatorów dłuższych wędrówek, jednak wybierając się jego tropem warto wziąć pod uwagę właściwą porę roku. Wg nas mroźna zima to jedyny dobry moment aby o suchych stopach przejść ów trasę. Wędrówkę szlakiem podzieliliśmy na etapy, które rozłożyliśmy w sumie na trzy dni.
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Czy spacerowanie przynosi efekty?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Najlepsze miejsca na wędrówki w woj. kujawsko-pomorskim
W woj. kujawsko-pomorskim możecie wybrać się na wycieczki śladami historii, i to nawet dawniejszej niż piastowska. W Biskupinie, nazywanym „polskimi Pompejami”, zwiedzać można cały rezerwat archeologiczny z pozostałościami kilku osad. Najstarsza, neolityczna, została założona ok. 6 tys. lat temu, gród Łużyczan ma ok. 2700 lat, jest tu też rekonstrukcja osady wczesnopiastowskiej.
Historię początków państwa polskiego możecie poznawać, podążając Szlakiem Piastowskim, prowadzącym do najciekawszych zabytków województwa, w tym m.in. do ruin zamku Nałęcza w Wenecji, pozostałości murów obronnych w Inowrocławiu i Mysiej Wieży w Kruszwicy.
Jeśli chodzi o zabytki z późniejszego kresu, czekają na was wspaniałe zamki krzyżackie np. w Świeciu, Grudziądzu czy Toruniu. Rodzinne miasto Mikołaja Kopernika ma wiele uroku (starówka została wpisana na listę UNESCO), ale być może na weekendową wycieczkę nada się lepiej Chełmno, zwane „miastem zakochanych”. W chełmińskiej farze przechowuje się relikwie św. Walentego. Miasto słynie z wyjątkowo hucznych obchodów walentynek, warto je więc odwiedzić także w lutym. A jeśli zamiast zwiedzać zabytki wolicie się zrelaksować, dobrym pomysłem będzie wycieczka do Ciechocinka, miejscowości uzdrowiskowej pełnej parków, sanatoriów i pijalni wód mineralnych.
Dla miłośników przyrody największą atrakcję woj. kujawsko-pomorskiego będą na pewno rozległe Bory Tucholskie, w których można spacerować po ścieżkach przyrodniczych, prowadzących do pięknych, starych drzew i wśród urokliwych jezior. Dzikie zwierzęta, zwłaszcza ptaki, można podglądać np. na Pojezierzu Brodnickim. Spotkacie tam np. orła bielika czy bociana czarnego.
