Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (16 + 17-18.05.2018) | POLSKA
źródło: TVN Meteo/x-news
Gdzie jest burza 17.05.2018
Synoptycy ostrzegają przed burzami i sporymi opadami deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już w środę ostrzeżenia meteorologiczne, w których zapowiedział pierwszy stopień zagrożenia dla regionu kujawsko-pomorskiego.
Zobacz także:Jutro burze i możliwe gradobicia! IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami i opadami gradu dla kilku województw
źródło: windy.com
Mapa burzowa online 17.05.2018
Niż, który pojawił się nad Polską, zaczął niespodziewanie zawracać, stąd możliwe załamanie pogody. Synoptycy ostrzegają, że najgorzej w województwie będzie od środowego poranka przez najbliższe dni.
Na terenie województw:**warmińsko-mazurskiego i podlaskiego w trakcie burz może spaść do 15 litrów na metr kwadratowy. W województwach: kujawsko-pomorskim i pomorskim** przewiduje się podczas burz deszcz o natężeniu do 10-20 l metr oraz porywisty wiatr osiągający prędkość do 60 km/h. Możliwe są także opady gradu.
Burza w Polsce. Jak się chronić? Na co trzeba uważać?
Podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy radzi usunąć z balkonów i tarasów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie. Zabezpieczmy okna i drzwi by nie otworzyły się pod naporem wiatru. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien. Rozsądny domownik wyłączy też urządzenia elektryczne i gazowe, a także telefon komórkowy.
W czasie burzy nie warto wychodzić z domu. W domu jednorodzinnym trzeba zastanowić się nad ewentualnością ewakuacji po zerwaniu dachu. Nawałnicę można przeczekać w piwnicy, siadając pod ścianą nośną, z daleka od drzwi i okien.
Rolnicy najbardziej obawiają się obfitego nawalnego deszczu i gradu. Takie opady mogą uszkodzić uprawy, szczególnie kwitnący właśnie rzepak, truskawki czy drzewa owocowe w okresie kwitnienia.
Zobacz też: Krajobraz jak wielka szachownica. Widok z chmur na pola rzepaku i zbóż [zdjęcia]