
Maj ma kolor żółty. Kwitną rzepaki, zielenią się pola
W Polsce i Europie kwitną pola rzepaku. Doradcy rolni szacują, że jest ich mniej niż przed rokiem z powodu mrozów bez okrywy śnieżnej w okresie przedwiośnia. W Kujawsko-Pomorskiem powierzchnia może być mniejsza nawet o 30%, tak wstępnie oceniał pod koniec kwietnia Adam Piszczek z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Mniejsze straty wskazują rzeczoznawcy Głównego Urzędu Statystycznego - 18% w tym rejonie. Powierzchnia obsiana rzepakiem i rzepikiem ozimym wynosi według szacunków ponad 800 tys. ha.
Tu widok na Wielkopolskę.
O kondycji upraw po zimie mówi w programie Agro Pomorska doradca z Minikowa:

W optymalnych terminach agrotechnicznych według danych GUS zasiano ok. 77% powierzchni rzepaku. Lokalnie straty zimowe powstały w konsekwencji obniżonej mrozoodporności i słabego wyrośnięcia roślin jesienią, występowania zastoisk wody w obniżeniach terenowych powodujących wymoknięcia roślin czy wysmalania roślin na skutek wiatrów wysuszających, przy silnych mrozach i braku okrywy śnieżnej. Tak podaje GUS we Wstępnej ocenie przezimowania upraw w 2018 roku.

Według oceny rzeczoznawców wojewódzkich GUS, w całej Polsce do zaorania zakwalifikowano tylko ok. 1,5% powierzchni zasiewów zbóż ozimych oraz ok. 4% rzepaku i rzepiku ozimego.
Teraz szczególnie należy obserwować występowanie szkodników: Rzepak kwitnie, jest duży problem ze słodyszkiem. Tegoroczne straty sięgają 30% [wideo]

Największe straty zimowe w powierzchni plantacji rzepaku i rzepiku ozimego odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim - 18% oraz mazowieckim – 10% i w wielkopolskim –8%. Najwięcej zbóż do zaorania po zimie było w województwach: kujawsko-pomorskim – 10%, wielkopolskim – ok. 3% i mazowieckim -2%.