Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie jest burza? W tych miejscach trzeba uważać [MAPA BURZOWA ONLINE]

S, AIP
Nad Polską w wielu województwach mogą przejść gwałtowne burze.
Nad Polską w wielu województwach mogą przejść gwałtowne burze. Dariusz Bloch
Gdzie jest burza? Nad Polską w wielu województwach mogą przejść gwałtowne burze. Sprawdź prognozę pogody i mapę burzową online.

Gdzie jest burza? Ostatnia burza nad naszym regionem i całym krajem, przeszła w ubiegłym tygodniu. W centralnej Polsce obyło się bez większych strat, poza grzmotami i opadami deszczu, udało nam się uniknąć dużych strat. Czy kolejna burza również będzie miała łagodny przebieg?

źródło: windy.com

W niedzielę burze przechodzą znowu przez woj. łódzkie. Grzmi również na Podlasiu, w woj. lubelskim, świętokrzyskim, wielkopolskim, śląskim, dolnośląskim.

IMGW ostrzega: do regionu mogą wrócić burze!

Warto na bieżąco śledzić sytuację pogodową, sprawdzać mapy pogodowe, oraz ostrzeżenia IMGW. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wydanie ostrzeżeń przed burzami. Śledźcie na bieżąco komunikaty pogodowe IMGW oraz zaglądajcie na radary burzowe (w tekście poniżej podajemy linki).

W niedzielę, około godziny 9.00 rano wyładowania atmosferyczne odnotowano również w okolicy Radomia.

Burza w Polsce. Jak się chronić? Na co trzeba uważać?

Podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy radzi usunąć z balkonów i tarasów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie. Zabezpieczmy okna i drzwi by nie otworzyły się pod naporem wiatru. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien. Rozsądny domownik wyłączy też urządzenia elektryczne i gazowe, a także telefon komórkowy.

Gdzie jest burza [ostrzeżenia IMGW - 29.04.2018] Radar burzowy online, mapa burzowa LIVE. [Polska + Kujawsko-Pomorskie, Bydgoszcz, Toruń]

W czasie burzy nie warto wychodzić z domu. W domu jednorodzinnym trzeba zastanowić się nad ewentualnością ewakuacji po zerwaniu dachu. Nawałnicę można przeczekać w piwnicy, siadając pod ścianą nośną, z daleka od drzwi i okien.

Na otwartej przestrzeni trzeba poszukać schronienia. Najlepsze zapewnia uziemiony budynek. Jeśli go w pobliżu nie ma, schrońmy się po mostem, przepustem lub inną solidną konstrukcją. Jeżeli nie mamy i takiej możliwości, ukryjmy się w zagłębieniu terenu - w rowie, dole itp. Podczas burzy nie chrońmy się pod drzewami ani metalowymi konstrukcjami.

Na wodzie zagrożeniem są pieruny i fale. Wodniacy powinni jak najszybciej schronić się na brzegu, kierując się przedstawionymi wyżej uwagami.

Burze, którym towarzyszy silny wiatr i ulewny deszcz czy grad - spędzają sen z powiek rolników. W ciągu kilku minut można stracić uprawy na polach czy szklarnie. W poniedziałkowej burzy rolnicy z Opolszczyzny stracili rzepak. Gwałtowna burza z gradem zniszczyła uprawy pod Górą św. Anny. Aby przynajmniej częściowo załagodzić poniesione straty, warto ubezpieczać uprawy: Ubezpieczenia upraw rolnych 2018 z dopłatą - co, gdzie i od czego można ubezpieczyć?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska