Genewa wprowadza najwyższą na świecie płacę minimalną. Będzie to 3500 funtów miesięcznie, czyli równowartość ok. 17,5 tysięcy złotych!
Miasto wprowadza rekordowe minimalne wynagrodzenie w odpowiedzi na rosnące ubóstwo od czasu wybuchu pandemii koronawirusa.
Epidemia szczególnie dotknęła Genewę, ponieważ opiera się w dużej mierze na dochodach od turystów i gości biznesowych.
W szczytowym momencie kryzysu związanego z koronawirusem przed bankami żywności ustawiały się kilkusetmetrowej długości kolejki.
Pół miliona wyborców tego kantonu zatwierdziło w referendum płacę minimalną zaproponowaną przez partie lewicowe, po dwukrotnym odrzuceniu jej w 2014 i 2011 roku.
Ocenia się, że z tego środka skorzysta ok. 30 tys. nisko opłacanych pracowników, z czego dwie trzecie to kobiety, wiele zatrudnionych jako sprzątaczki, pomocnice w restauracjach, itp.
Ponad 300 tys. szwajcarskich pracowników mieszka w sąsiedniej Francji, gdzie koszty utrzymania są niższe. Większość z nich dojeżdża do pracy w kantonie lub regionie Genewy.
Michel Charrat z European Cross-Border Group, która wspiera pracowników transgranicznych, mówił w telewizji France 3, że wynik głosowania za przyjęciem płacy minimalnej oznaczał solidarność z biedniejszymi, który pomoże przywrócić pewną równowagę wśród mieszkańców Wielkiej Genewy .
Od 17 października minimalna stawka godzinowa będzie wynosić 23 franki szwajcarskie ( 19,50 funta), ponad dwukrotnie wyższa niż w sąsiedniej Francji lub Wielkiej Brytanii.
Będzie też większa od obecnej najwyższej na świecie płacy minimalnej w Australii, która wynosi ponad 11 funtów za godzinę.
Gwarantowane minimalne miesięczne wynagrodzenie w Genewie za 41-godzinny tydzień wyniesie 4086 franków szwajcarskich.
Charrat: Covid wykazał, że pewna część szwajcarskiej populacji nie może mieszkać w Genewie… 4000 franków szwajcarskich miesięcznie (3 362 funtów) to minimum potrzebne do utrzymania się powyżej granicy ubóstwa.
Dodał, że czynsze w Genewie często przekraczają 2000 franków szwajcarskich miesięcznie.
Szwajcaria ma najwyższą średnią roczną pensję w Europie wynoszącą ok. 57 tys. funtów, w porównaniu do ok. 35 tys. funtów w Wielkiej Brytanii, ale ten zamożny kraj alpejski nie ustala krajowej płacy minimalnej.
Genewa będzie trzecim szwajcarskim kantonem, który ją ma. Wcześniej Jura i Neuchâtel wprowadziły minimalną stawkę godzinową w wysokości 20 franków szwajcarskich (16,85 funta).
Badania plasują Genewę na mijescu dziesiątym najdroższych miast na świecie, a według wskaźnika kosztów życia sporządzonego przez Expatistan, na drugim.
Partie lewicowe w Szwajcarii argumentują, że wprowadzenie płacy minimalnej jest lepszym sposobem radzenia sobie z rosnącymi kosztami utrzymania niż ograniczenie imigracji z państw członkowskich UE, jak proponują prawicowcy.
