20 specjalistów z Geofizyki Toruń i 130 osób z firmy lokalnego podwykonawcy prowadzi badania sejsmiczne na koncesji naftowej w basenie Ghadames, na południu Tunezji.
Geofizyka specjalizuje się w poszukiwaniu węglowodorów (także innych "skarbów" ziemi). Wygrała przetarg na te prace i podpisała umowę z kanadyjską spółką Winstar. Przez około dwa miesiące ma wykonać badania sejsmiczne na terenie 204 km kw. pola Sanrhar. To bardzo ważny, wstępny etap poszukiwań gazu i ropy. Firma naftowa chce wiedzieć, czy wykonać kolejne wiercenia, które są znacznie kosztowniejsze.
Odpowiedzi udzieli Geofizyka Toruń. Na razie odwiert jest jeden, a produkcja z pola Sanrhar wynosi ok. 50-60 baryłek dziennie.
Oswojeni z pustynią
Cała ekipa Geofizyki jest anglojęzyczna, a pracami kieruje Robert Grzywa, posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu badań na pustyni.
- Najpierw utworzono grupę sejsmiczną: skompletowano pojazdy, sprzęt badawczy i pracowników. Musiała powstać baza na pustyni, w której stacjonują pracownicy - wyjaśnia Maciej Stawinoga, rzecznik Geofizyki Toruń. - Konieczne było uzyskanie pozwoleń i przeprowadzenie testów, gdzie można rozpocząć badania w warunkach pustynnych. To pierwsze nasze zlecenie w Tunezji dla firmy Winstar, ale kolejne w Afryce. Już wykonywaliśmy takie badania na pustyni w Egipcie.
Początki pracy zagranicznej Geofizyki sięgają schyłku lat 70., kiedy pracowała przez wiele lat w Algierii, a później w Syrii, Indiach czy Iranie.
Zobacz także: Zobacz marsjańskiego łazika, budowanego przez studentów UTP
Czytaj e-wydanie »