
Nie brakuje wątpliwości dotyczących czeskiego pilota kpt. Eduarda Prchala (tylko on się uratował). Przesłuchiwany nie potrafił wytłumaczyć, jak to się stało, że wyłowiono go z morza w kamizelce ratunkowej.

Wiosną br., w W. Brytanii i Hiszpanii, IPN przesłuchał świadków, którzy 4 lipca 1943 r. brali udział w akcji ratunkowej.
W najbliższych tygodniach śledztwo ma być zakończone.
- Trzeba jeszcze dokonać oceny tego, co zostało zgromadzone, a materiał jest bardzo obszerny - dodaje prok. Gołębiewicz.
Z okazji rocznicy na stronie internetowej IPN ukazał się komunikat dotyczący śledztwa.

W toku śledztwa dokonano m.in. ekshumacji szczątków gen.i trzech towarzyszących mu oficerów - gen. Tadeusza Klimeckiego, płk. Andrzeja Mareckiego i por. Józefa Ponikiewskiego, które poddano szczegółowym badaniom sądowo-lekarskim. Ustalono, że obrażenia, jakich doznali są charakterystyczne dla wypadków komunikacyjnych.

W 70. rocznice tragedii w Gibraltarze pokazujemy unikatowe zdjęcia ze zbiorów pana Ryszarda Gałki. Jest na nich gen. Władysław Sikorski podczas inspekcji polskich oddziałów we Francji, w Tobruku i w Szkocji. Na fotografiach pochodzących z marca 1941 roku, oprócz polskiego premiera i zarazem naczelnego wodza, widzimy brytyjską parę królewską - króla Jerzego VI i Elżbietę, rodziców panującej królowej Elżbiety II. Biorą udział w inspekcji I Korpusu Polskiego w Szkocji i defilady w Forfar. Józef Gałka, ojciec pana Ryszarda służył w czasie II wojny w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i stamtąd przywiózł bogatą kolekcję zdjęć.