Uwaga pacjenci! Kolejne leki wycofane z obrotu. GIF ostrzega!
Nowe ostrzeżenie GIF. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał kolejne ostrzeżenie. Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował w środę (6 listopada) ostrzeżenie dotyczące leku Lakcid forte stosowanego powszechnie przez pacjentów wspomagająco w trakcie trwania antybiotykoterapii i po jej zakończeniu a także w celu zapobiegania biegunce podróżnych.
Sprawdź koniecznie
Jak informuje GIF w nowym ostrzeżeniu, próbka produktu leczniczego jest niezgodna ze specyfikacją podmiotu odpowiedzialnego w zakresie parametru określającego liczbę CFU pałeczek kwasu mlekowego.
Leki na zgagę mogły powodować raka? Ranigast, Ranimax i inne...
Nowe ostrzeżenie GIF. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał kolejne ostrzeżenie. Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował w środę (6 listopada) ostrzeżenie dotyczące leku wycofanego z obrotu.
GIF wycofuje leki
GIF ostrzega - 6 listopada wycofano z obrotu Lakcid forte, lek stosowany powszechnie przez pacjentów wspomagająco w trakcie trwania antybiotykoterapii i po jej zakończeniu a także w celu zapobiegania biegunce podróżnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał w listopadzie 2019 roku nową decyzję o wycofaniu z obrotu serii popularnego leku Lakcid forte - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej oraz Lakcid forte - kapsułki twarde.
Które serie leku zostały wycofane i dlaczego GIF podjął decyzję o wycofaniu leku Lakcid forte z obrotu?
Wycofano Lakcid forte - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej oraz Lakcid forte - kapsułki twarde.
Wycofano Lakcid forte - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej oraz Lakcid forte - kapsułki twarde.
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie polski serie leku Lakcid forte. To popularny lek wskazany do stosowania:
- w leczeniu poantybiotykowego zapalenia jelit, w szczególności wspomagająco w rzekomobłoniastym zapaleniu okrężnicy
- wspomagająco w trakcie trwania antybiotykoterapii i po jej zakończeniu
- w celu zapobiegania biegunce podróżnych.
Główny Inspektor Farmaceutyczny 6 listopada wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju serii leku Lakcid forte.
Z obrotu na terenie całego kraju decyzją GIF wycofano:
- Lakcid forte, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej numer serii 01518, data ważności 12.2019
- Lakcid forte, kapsułki twarde numer serii 010319, data ważności 08.2020
Sprawdź numery serii:
Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A z siedzibą w Starogardzie Gdańskim
Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Dlaczego GIF wycofuje lek z obrotu?
GIF wydał 6 listopada decyzję wycofującą na terenie całego kraju produkt leczniczy Lakcid Forte. Jak informuje GIF, badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny wykazało, że próbka produktu leczniczego jest niezgodna ze specyfikacją podmiotu odpowiedzialnego w zakresie parametru określającego liczbę CFU pałeczek kwasu mlekowego.
Leki wycofane z obrotu: Główny Inspektorat Farmaceutyczny publikuje komunikaty o wycofaniu jakiegoś leku lub jego konkretnej partii ze sprzedaży. Stosowanie medykamentu, który znajduje się na liście leków wycofanych może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i naszego życia.
Nie ma szans na zwrot pieniędzy, szczególnie jeśli byłby to lek refundowany.
GIF wycofuje lek. Czy pacjenci dostaną zwrot pieniędzy?
Przepisy prawa nie normują tego, co powinien zrobić pacjent. Nie ma informacji o tym, że pacjent powinien produkt oddać do apteki i dostanie zwrot pieniędzy. Jeśli zatem pacjent ma w domu lek wycofany z aptek, powinien dla własnego bezpieczeństwa zaprzestać jego stosowania i oddać go do utylizacji, np. w specjalnych punktach w aptekach. Nie ma szans na zwrot pieniędzy, szczególnie jeśli byłby to lek refundowany - wyjaśnia Hanna Borowiak z Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Twoje leki wycofano z obrotu. Co zrobić?
Jeśli znalazłeś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki. Możesz poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku.
Co jeszcze możesz zrobić? Sprawdź w poniższej galerii:
Twoje leki na nadciśnienie wycofano z obrotu? Zobacz, co możesz zrobić
GIF wycofał Twoje leki? Sprawdź, co zrobić
