Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GIF wycofuje kolejny produkt z obrotu w całej Polsce. Nie spełniał norm [NOWE OSTRZEŻENIE GIF]

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Nowe ostrzeżenie GIF - kolejny produkt został wycofany z obrotu w całej Polsce. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał w środę (19 czerwca) nowe ostrzeżenie w sprawie wstrzymanego w obrocie surowca farmaceutycznego. GIF wycofuje z obrotu serie 3% roztworu kwasu borowego.
Nowe ostrzeżenie GIF - kolejny produkt został wycofany z obrotu w całej Polsce. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał w środę (19 czerwca) nowe ostrzeżenie w sprawie wstrzymanego w obrocie surowca farmaceutycznego. GIF wycofuje z obrotu serie 3% roztworu kwasu borowego. Michał Pawlik
Nowe ostrzeżenie GIF - kolejny produkt został wycofany z obrotu w całej Polsce. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał w środę (19 czerwca) nowe ostrzeżenie w sprawie wstrzymanego w obrocie surowca farmaceutycznego. GIF wycofuje z obrotu serie 3% roztworu kwasu borowego.

GIF - nowe ostrzeżenie!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał w środę (19 czerwca) decyzję o wycofaniu z obrotu znanego produktu.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu z obrotu na terenie Polski surowca farmaceutycznego: 3% roztwór kwasu borowego.

GIF wycofuje z obrotu kolejne serie

3% roztwór kwasu borowego - lista wycofanych serii. Sprawdź:

  • 3% roztwór kwasu borowego, 100 g - numer serii 010119, data ważności 01.2021
  • 3% roztwór kwasu borowego, 250 g - numer serii 010119, data ważności 01.2021
  • 3% roztwór kwasu borowego, 500 g - numer serii 010119, data ważności 01.2021

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Podmiot odpowiedzialny: Zakład Farmaceutyczny "Amara" Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie

GIF wycofał Twoje leki? Sprawdź, co zrobić

Jak czytamy w nowym ostrzeżeniu GIF, do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął wniosek podmiotu odpowiedzialnego - Zakładu Farmaceutycznego "Amara" Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie o wycofanie z obrotu ww. serii surowca farmaceutycznego: 3% roztwór kwasu borowego. Decyzja o wycofaniu z obrotu miała związek ze stwierdzeniem braku spełnienia wymagań jakościowych w zakresie parametrów: zawartość kwasu borowego oraz postać.

Wada jakościowa w wycofanych seriach surowca farmaceutycznego polega na niespełnieniu specyfikowanych wymagań w zakresie za niskiej zawartości kwasu borowego, tj. powinno być 2,8%-3,2% a jest 0,3 %. Wada polegała także na niezgodnej postaci surowca.

W związku z powyższym Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww. serii surowca farmaceutycznego.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Pełna informacja oraz treść ostrzeżeń znajduje się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego - TUTAJ

GIF wydaje nowe ostrzeżenie

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu trzech serii 3% roztworu kwasu borowego. Roztwór kwasu borowego służy do odkażania w stanach zapalnych skóry, wypryskach, oparzeniach, stłuczeniach, obrzękach, stanach zapalnych tkanek miękkich. Może być też wykorzystywany przy leczeniu powierzchownych uszkodzeń naskórka i skóry oraz w stanach zapalnych zewnętrznych narządów moczopłciowych.

Zazwyczaj sprzedawany jest w postaci proszku. Roztwór kwasu borowego stosuje się tylko zewnętrznie.

Wycofany z aptek surowiec farmaceutyczny służy w przeważającej większości przypadków do sporządzania leków recepturowych (produkt leczniczy sporządzany w aptece na podstawie recepty lekarskiej). Jak informuje GIF w swoim nowym ostrzeżeniu, z uwagi na specyfikę wytwarzania leków recepturowych, w przypadku stwierdzenia wady jakościowej surowca farmaceutycznego, z którego można wytwarzać leki recepturowe, jedynym racjonalnym rozwiązaniem - mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla zdrowia i życia pacjentów - jest wydanie decyzji o wycofaniu z obrotu surowa farmaceutycznego, z którego sporządzane są leki recepturowe.

Twoje leki wycofano z obrotu. Co zrobić?

Jeśli znalazłeś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki. Możesz poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku.

Co jeszcze możesz zrobić? Sprawdź w poniższej galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska