Jeden z największych zagranicznych koncernów, gigant farmaceutyczny - firma Bayer - wypłaci 2 miliardy dolarów odszkodowania w związku z rakotwórczym składnikiem pestycydu, który sprawił, że emerytowane małżeństwo zachorowało na raka - podaje Business Insider.
To już trzeci podobny wyrok, jaki usłyszał koncern.
Nowotwór mógł dotknąć tysięcy klientów znanego koncernu.
W jednym z najpopularniejszych produktów firmy Bayer znalazł się rakotwórczy składnik. Mowa o środku zwalczającym chwasty o nazwie Roundup, który miał zawierać w swoim składzie glifosat.
Małżeństwo 70-latków - Alvi i Alberta Pilliodom z Oakland w Kalifornii - w zachorowało na ten sam typ raka – chłoniaka nieziarniczego. Lekarze nie wierzyli w zbieg okoliczności. Odkryto, że przyczyna może tkwi w w używanym przez małżeństwo środku zwalczającym chwasty.
Rakotwórcze produkty. Co cię może zabić? Tego unikaj, by zmn...
Małżeństwo zwróciło się do amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto, który został przejęty w czerwcu 2018 roku przez niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer, o pokrycie kosztów leczenia chłoniaka. Monsanto twierdzi, że ich produkt Roundup jest bezpieczny i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Sąd przyznał jednak rację małżeństwu.
Decyzją sądu koncern musi wypłacić 2 miliardy dolarów małżeństwu, które zachorowało przez szkodliwą działalność pestycydu.
Kilkanaście tysięcy zgłoszeń osób chorych na raka twierdzi, że wina leży po stronie koncernu
Ale na tym nie koniec. Jak informuje Business Insider, przeciwko koncernowi Bayer wytoczono ponad 13 tys. postępowań o odszkodowanie za zachorowanie na raka. Wszystkie osoby twierdzą, że przyczyną choroby jest właśnie pestycyd zawarty w środku zwalczającym chwasty o nazwie Roundup.
Roundup to obecnie najpopularniejszy środek bazujący na glifosacie.
Jak podaje Business Insider, to już trzeci podobny wyrok, jaki usłyszał koncern. W marcu 2018 roku sąd w San Francisco przyznał mężczyźnie z Kalifornii 80 mln odszkodowania za raka wywołanego Roundupem. Podobny wyrok zapadł w sierpniu 2018 roku również w Kalifornii. 46-letni Dewayne Johnson miał otrzymać od firmy 289 mln dolarów. Sąd uznał, że koncern chemiczny Monsanto, producenta Roundupu nie umieścił na opakowaniu ostrzeżenia przed ewentualnymi skutkami tego środka, co stało się "istotną przyczyną" choroby Johnsona, który cierpi na chłoniaka nieziarniczego - czytamy w Business Insider.
Te produkty zostały wycofane przez GIS. Na liście jest także...
Co zabija Polaków?
