Główny inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu leku Lecalpin. Chodzi o serie:
- Lecalpin, (Lercanidipini hydrochloridum), 10 mg, tabletki powlekane numer serii: 268018 data ważności: 08.2021
- Lecalpin, (Lercanidipini hydrochloridum), 20 mg, tabletki powlekane numer serii: 268018 data ważności: 08.2021
Podmiot odpowiedzialny w kraju eksportu: Aurobindo Pharma B.V., Holandia importer równoległy: InPharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Decyzji nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.
Decyzję o wycofaniu serii leku GIF podjął na podstawie informacji, która wpłynęła do Inspektoratu.
GIF wycofuje kolejne leki. Popularne leki wycofane z obrotu, w tym leki przeciwbólowe i na zaparcia
Do kancelarii Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął wniosek od importera równoległego InPharm Sp. z o. o., z siedzibą w Warszawie, o wycofanie z obrotu produktów leczniczych: Lecalpin 10 mg nr serii 268018 oraz Lecalpin 20 mg nr serii 268018 w związku ze zgłoszeniem wady jakościowej od odbiorcy. Przyczyną zgłoszenia wady było wykrycie w opakowaniach zewnętrznych (kartonikach) przeznaczonych dla produktu leczniczego Lecalpin 20 mg opakowań bezpośrednich (blistrów) produktu leczniczego Lecalpin 10 mg o nr serii 268018.
Lecalpin to lek mający za zadanie blokować kanały wapniowe. Przez to działa na naczynia krwionośne i zmniejsza napięcie mięśni gładkich w ścianach naczyń oraz działa na nie rozszerzająco. W ten sposób zmniejsza obwodowy opór naczyniowy, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego.
Twoje leki wycofano z obrotu. Co zrobić?
Jeśli znalazłeś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki. Możesz poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku.
Co jeszcze możesz zrobić? Sprawdź w poniższej galerii:
Twoje leki na nadciśnienie wycofano z obrotu? Zobacz, co możesz zrobić
Co zabija Polaków?
